Karel Hudec – Útěcha z ornitologie

Český rozhlas Dvojka uvedl pořad o Karlu Hudcovi, laureátu Ceny Josefa Vavrouška z roku 2006, který nazval Útěcha z ornitologie, podle básníka Jana Frolíka. Karel Hudec v pořadu vypráví o svém životě a zkušenostech v ochraně přírody a zejména v oboru ornitologie. Pořad se z velké části natáčel na centrálním brněnském hřbitově, oblíbeném místu v Brně, kam docent Hudec chodí pravidelně pozorovat ptáky a sledovat změny v jejich populacích.

karel-hudec-s-nahrobkem-jana-skacela-1-950x0p0

Na tzv. brněnském Slavíně leží Leoš Janáček, z básníků například Jan Skácel. „To je zajímavá historie. Původně ta hlava byla bronzová, ale pak se ztratila. Tehdy jsem sem zrovna chodil každé tři dny, tak jsem to mohl sledovat,“ vypráví Hudec. „Pak se objevila a pak se ztratila zase a objevila se zde nová, kamenná. Musím říct, že jsem uvažoval – protože jsem Skácela znal – že bych ji sám ukradl a schoval, než ji ukradne někdo jiný a dá do sběru,“ směje se.

A na závěr pořadu Karel Hudec optimisticky dodává: „Jednotný názor na jakékoliv věci u lidí nikdy nebyl a nikdy nebude. Z toho se musí vycházet a a podporovat ty pozitivní názory“.