Velké finále: získá Vavrouška kauza Turów nebo revoluční opatření v krajině?

Už 1. června odtajníme jména čerstvých laureátů Environmentální Ceny Josefa Vavrouška. Letos poprvé porota vybrala užší okruh finalistů – mimořádných osobností, které se zasloužily o ochranu přírody a životního prostředí v České republice. Patří mezi ně biologové, zástupci environmentálních organizací, podnikatelé i učitelé. Vyhlášení proběhne již tradičně v Praze v senátních prostorách Valdštejnského paláce, sledovat lze i živý přenos.

Mezi výjimečnými počiny rezonovalo téma ochrany krajiny. Přírodovědec Radek Lučan zachránil cennou mokřadní lokalitu Žabák, které hrozilo naprosté zničení kvůli plánované výstavbě. Biolog Miroslav Kubín úspěšně zavádí inovativní metody zadržování vody v lesích po kůrovcové kalamitě. Ekolog a aktivista Jiří Malík se také věnuje krajině, ale z širší perspektivy – vyvinul Model Živá krajina, který si klade za cíl připravit celé Česko na dopady změny klimatu. 

Čtveřici výjimečných finalistů doplňuje právnička Kristína Šabová, která pracuje na kauzách proti energetickým gigantům. S přeshraničním týmem se jí podařilo zabránit otevření hnědouhelného dolu Gubin v Polsku nebo dosáhnout odebrání výjimky z dodržování emisních limitů uhelné elektrárně Chvaletice. Nyní se zabývá kauzou dolu Turów. 

O ekozásek roku pro mladé do 26 let se utká čtveřice následovníků Josefa Vavrouška. Nejmladší finalistka Ludmila Kozlová chodí do 9. třídy ZŠ. Ve škole založila a vede EKOtým, kde pomáhá dětem hledat řešení environmentálních problémů. To Barbora Kvasničková už má zkušenosti jako mladá delegátka v OSN. Do finále se probojoval i ochránce přírody a redaktor pořadu Nedej se! Vojtěch Koštíř a student environmentalistiky, lektor a průkopník nerůstových myšlenek Tadeáš Žďárský.

Dlouhodobý přínos jako jediná kategorie nemá užší výběr. „Máme zde osobnosti, které celý svůj život věnovaly ochraně přírody. Je téměř nemožné jejich celoživotní přínos srovnávat,” vysvětluje rozhodnutí poroty její předseda Vladimír Kořen. Najdeme zde jména jako Václav Cílek, Mojmír Vlašín, Radim Šrám či Miroslav Patrik.