Devět mladých nadějí získalo nominaci na Cenu Josefa Vavrouška

Environmentální Cenu Josefa Vavrouška se letos ucházejí lidé do 33 let v nové kategorii Ekozásek. O prestižní ocenění se letos utká devět mladých nadějí české environmentální scény. 

Nejmladšími nominovanými jsou dvě sestry v akci Eliška a Anička Víravovy: Youtuberky, které se ve svých videích zaměřují na ekologická témata a ukazují svým vrstevníkům možnosti, jak mohou pomáhat přírodě a životnímu prostředí během každodenního života. Samy se přitom snaží žít udržitelně.

9-(1).jpg

In memoriam získala nominaci novinářka a klimatická aktivistka Kristina Klosová. Byla jednou ze zakladatelek a motorů antiuhelného hnutí Limity jsme my. Spolu s dalšími aktivisty na podzim 2016 začala organizovat první český Klimakemp. Její naděje předčasně zhasla v létě loňského roku.

8.jpg

Další nominovanou je Helena Prokešová, spoluzakladatelka Okrašlovacího spolku Mikulov. Prokešová se snaží o výsadbu stromů a travnatých pásů. Z krajiny v okolí Mikulova chce znovu vytvořit pestrou a ekologicky stabilní krajinu, která bude lépe odolávat suchu.

7.jpg


Za projekt obnovy Sedmihorských mokřadů získal nominaci ekolog Vojtěch Šťastný. Na revitalizaci mokřadů, které silně poškodil člověk, začal pracovat ještě jako student. Pro svůj projekt, který vede k zadržování vody a zvyšování biodiverzity, dokázal nadchnout místní spolky, firmy i jednotlivce.

6.jpg
 

Studentský projekt Emise se zase věnuje znečišťování ovzduší a světelnému smogu. Na počátku stála iniciativa studentů Slezského gymnázia v Opavě. Studenti podporují změny zákona o ochraně ovzduší, nebo informují místní o možnosti využití kotlíkových dotací.

5.jpg


Nominaci si vysloužil i vesmírný inženýr Jakub Zamouřil za svou Petici za klima. Cílem petice je prosadit šest konkrétních opatření, která by politici mohli přijmout pro ochranu české přírody a klimatu. Zamouřil se také věnuje osvětě o změně klimatu, je redaktorem v časopisech o ekologii.

4.jpg

O Ekozásek se také uchází Jiří Rozsypálek z Mendelovy univerzity, který se věnuje ochraně stromů ve městech. Dlouhodobě pořádá rozpravy, kurzy a workshopy pro laickou i odbornou veřejnost. Povedlo se mu také zastavit hned několik aktivit směřujících ke snadnějšímu kácení dřevin rostoucích mimo les.

3.jpg

Student Martin Šnobr se věnuje propagaci cyklistické infrastruktury a bikesharingu v Praze. Posílá politikům a úředníkům promyšlené podněty na zlepšení ulic, silnic a cyklostezek. Sám jezdí na kole do školy od jedenácti let.

2.jpg

Nominaci získali i výzkumníci Tomáš Klouček a Jan Komárek, kteří stojí za vznikem aplikace Brouk. Ta pomáhá lesníkům vyznačovat stromy napadené nebo ohrožené kůrovcem. Aplikace využívá data z leteckého snímkování. Díky tomu dokáže vyhodnotit stromy jako oslabené mnohem dříve, než by umožnilo pozorování ze země.

1.jpg
 

Vybraní laureáti a laureátky si pak odnesou svá ocenění 16. července v 17.00 na slavnostním předávání cen v Senátu.