16 osobností, 17 výjimečných počinů a 10 mladých nadějí se uchází o Cenu Josefa Vavrouška

Už 13. července budeme znát letošní laureáty Environmentální Ceny Josefa Vavrouška. O ocenění se letos ucházejí biologové, zástupci environmentálních organizací, udržitelné energetiky ale i pedagogové či osobnosti environmentální publicistiky. Ocenění udělím Nadace Partnerství za dlouhodobý přínos, výjimečný počin a letos podruhé i za Ekozásek roku v kategorii mladých do 33 let. Vyhlášení proběhne již tradičně v Praze v senátních prostorách Valdštejnského paláce.

Nominace na Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos

Nominaci za dlouhodobý přínos získal například biolog Mojmír Vlašín, který je jednou z vůdčích osobností ochrany přírody. Známá je jeho angažovanost v souvislosti Novomlýnskými nádržemi, ochranou přírody na Soutoku či vzácných horských ekosystémů v Národním parku Šumava. Spolupracoval také s Českou televizí na řadě naučných pořadů.


 
Dalším nominovaným je Václav Cílek – původně geolog, známý především jako publicista a filozof. Cílek je oceňovaným autorem a spoluautorem asi tří desítek publikací, v nichž se zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací.Ve stejné kategorii pak získala nominaci také Hana Korvasová, spoluzakladatelka a ředitelka environmentální vzdělávací organizace Lipka, která je v jejím čele už 19 let. Malou organizaci se i podařilo proměnit ve významnou součást nejen brněnského environmentálního vzdělávání.


 
Nominaci si obdržela i dvojice Martin Hutař a Karel Matěj, průkopníci ekologického zemědělství v České republice, zakladatelé a spolumajitelé firmy PROBIO, která v roce 1992 byla první, kdo v České republice začal zpracovávat biopotraviny a poukazovat na jejich přínos.


 
Dalšími nominovanými v této kategorii jsou: Martin Slunečko, Miloslava Štěrbová, Hana Šantrůčková, Milada Vrbová, Vít Kouřil, Lukáš Čížek, Jindřich Hýža, Erich Vodňanský, Vlasta Ondrová, Pavel Jeřábek, Vratislav Filler, Helena Vágnerová

Nominace na Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin

Za výjimečný počin si nominaci vysloužil ekolog a aktivista Jiří Malík za projekt Živá krajina, který se zabývá adaptací na klimatickou změnu s aktivním zapojením veřejnosti.


 
Nominaci obdržela rovněž Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky a propagátorka udržitelných principů hospodaření, která je také spoluzakladatelkou iniciativy Změna k lepšímu sdružující organizace a firmy se zájmem o udržitelnost a inovace.


 
Dalším nominovaným je Stanislav Pernický předseda MO Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou, který se podílel na revitalizaci řeky Bečvy zasaženou únikem chemických látek a aktivně se zasazoval o prošetření celé kauzy.Mezi nominovanými je i bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček za prosazování udržitelného rozvoje v rámci svého resortu i státní správě.


 
Dalšími nominovanými v této kategorii jsou: Martin Václavík, Magdalena Davis, Stanislav Pernický, Soňa Jonášová, Milan Peňáz, Marcela Knápková, Tomáš Petříček, Jiří Krist, Filip Šálek, Tomáš Matýsek, Michal Polanský, Lucie Poubová a Kristýna Holubová, Ondráš Přibyla, Petr Rejzek, Jiří Malík, Anežka Bartošová, Alice Hrbková a Hynek Skořepa

Nominace za Ekozásek roku

V kategorii pro mladé do 33 let, která byla letos vypsána teprve podruhé, byl nominován Martin Madej, analytik, podporovatel rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Madej působí v Alianci pro energetickou soběstačnost, kde prosazuje inovativní agrivoltaiku, spojení zemědělské produkce s možností umístit nad plodiny solární panely.


 
Další nominovanou je Jana Sehnalová, která je jednou z vůdčích osobností revitalizace krajiny v obci Vinaře ve Středočeském kraji, kde se podílí na výsadbách stromů a opatření pro zadržování vody v krajině.


 
Nominovaný je také Michael Mikát, který v roce 2020 sehnal desítky dobrovolníků z řad vědců, odborníků a také studentů odborných biologických vysokých škol a zajistil vypracování biologické studie, díky které se podařilo zachránit přírodní památku Na Plachtě v Hradci Králové před plánovanou výstavbou.


 
Na Ekozásek bylo možné nominovat i autory audiovizuální tvorby s environmentální tematikou, tu reprezentuje například Pavla Wernerová, blogerka a autorka podcastu Ekomaniaci.


 
Dalšími nominovanými v této kategorii jsou: Wangari, z.s., Zdeněk Špíšek, Veronika Ambrozyová, Tereza Černá,  Pavel Zedníček, Jana Peigerová.

Prohlédněte si všechny nominované.