Jana Drápalová

Jana Drápalová

starostka

Nominována za praktické a úspěšné prosazování udržitelného rozvoje na komunální úrovni, zejména za příkladné a v evropském kontextu unikátní regenerace panelových domů a školy v sídlišti do nízkoenergetického až pasivního standardu a za zapojování veřejnosti do rozhodování.

Jana Drápalová se věnuje životnímu prostředí od počátku devadesátých let, nejprve jako tajemnice Regionálního sdružení ČSOP v Brně, kde úspěšně rozvíjela např. projekt mapování studánek na území města nebo péči o zeleň; od roku 1992 jako nezávislá zastupitelka města Brna, a od roku 2002 jako starostka Městské části Nový Lískovec. Od r. 2003 je členkou Strany Zelených. Více můžete najít na http://www.nasipolitici.cz/cs/politik/1132-jana-drapalova.

V městské politice se Jana Drápalová dlouhodobě věnuje recyklaci a využití odpadů, energetice, dopravě, ochraně přírody, ale také hospodaření města. Už jako nezávislá poslankyně si vydobyla respekt od zavedených stran pro svoji pracovitost a důslednost. Ve své práci hojně využívá zahraničních zkušeností partnerských měst i vlastních zkušeností ze stáží a vzdělávacích pobytů v zahraničí, účastní se i mezinárodních projektů.
Nejviditelnější kus práce odvedla Jana Drápalová během svého působení v pozici starostky MČ Nový Lískovec. Postupně prosadila regeneraci a zateplení většiny panelových domů v městském majetku a to až do pasivního standardu. Dosáhla tak několikanásobného snížení spotřeby energií. Dokázala nejen přesvědčit obyvatele sídliště, že komplexní rekonstrukce paneláků včetně výrazného snížení energetické náročnosti je velká příležitost i pro ně a jejich peněženky, ale také uhlídat zadání a náklady v nelehkém dialogu s projektanty i dodavateli. Dnes se každý může podívat na webu, jak výrazně klesly spotřeby jednotlivých objektů. Stejným způsobem přistupovala Jana Drápalová k rekontrukce školních zařízení.

Ve své práci s občany, při plánování a projektování změn a výstavby ve svém obvodu využívá Jana hodně participativních metod a zapojování veřejnosti do rozhodování. Je dnes příkladem moderní, kvalifikované a praktické političky, která má za sebou výsledky, které nemají v rámci republiky obdobu.