Radomír Božek

Radomír Božek

podnikatel a vynálezce

Pan Radomír Božek je typickým českým kutilem s netypickým oborem zájmu – tím jsou úsporná opatření ve spotřebě pitné vody. S prapůvodním nápadem sice nepřišel on sám, jelikož podobných výrobků je celá řada, nicméně Radomír Božek měl zájem výrobky zdokonalit, prodloužit maximálně jejich životnost a dosáhnout tak levného, vysoce efektivního výrobku. Snahy a pokusy o zdokonalování výrobků vedly nakonec k jejich patentování, registraci ochranné značky a jejich uvedení na trh.
Pan Božek se primárně zaměřuje na firemní klientelu, kde je spotřeba pitné vody extrémně vysoká a ekologické chování zaměstnanců či návštěvníků není běžnou záležitostí. Řešení, které přinesl Radomír Božek českým firmám, institucím i domácnostem je unikátní i svým pojetím. Nejedná se o klasické spotřební zboží, které je nutné každé 2 až 5 let kupovat znovu. Kvalita výroby a použitých materiálů udává životnost i 25 let i více.

Cílem jeho aktivit je od samého začátku přimět spotřebitele k šetrnému nakládání s vodními zdroji a ovlivnit tak spotřebu vody v ČR i v zahraničí v dlouhodobém horizontu. Jím navržené výrobky se prosazují i na světových trzích a to i díky nízké ceně, vysoké kvalitě a efektivitě použité technologie.

Je na první pohled jasné, že se nejedná o kandidáta, který by celý život zasvětil ochraně životního prostředí, ale přesto mají jeho aktivity výrazný dopad na udržitelnou spotřebu vody a ochranu životního prostředí.
Jeho nápad, vize a aktivity posledních let směřují k osvětě v této oblasti a malými krůčky se povědomí o této problematice ve veřejnosti zvyšuje. Výrobky a projekty jím realizované již získaly řadu ocenění, jako např. 1.místo Cena Futurum 2012 či 3.místo E.ON Energy Globe Award ČR 2012.