Vojen Ložek

Vojen Ložek

přírodovědec - malakolog

V průběhu své více než padesátileté vědecké dráhy se stal naším předním odborníkem na geologii, pedologii, botaniku, geografii i speleologii a vůbec všeobecně uznávaným znalcem naší a slovenské krajiny. Podstatnou část svého času věnuje Vojen Ložek stále aktivní práci v terénu, z níž těží poznatky pro další vědecké publikace a populárně odborné články a knihy.

Vojen Ložek je vědec světového významu, o němž jeho student Václav Cílek prohlásil: „Vojen Ložek není jeden člověk, ale tým specialistů“.

Není divu, že o jeho přednášku Vývoj přírody ČR na Přírodovědecké fakultě UK v Praze je stále stejný zájem už více než čtyřicet let. Pan doktor málokdy někoho od zkoušky vyhodí, většina studentů přesto odchází s pocitem méněcennosti smíšeným rovným dílem s obrovskou chutí do práce.

Po celý život se Vojen Ložek věnuje stejnou měrou vědě jako praktické ochraně přírody. Snad proto, že se už od dětství rád toulal přírodou, zůstala mu starost o její zachování pod kůži. Stál u vyhlášení bezpočtu chráněných území, která pak zkoumá nejen z hlediska jejich současné bioty, ale, je-li to možné, i z hlediska jejich vývoje v čase.

Česká záliba ve věčných stížnostech je mu naprosto cizí. Místo nadávek hledá důvody, místo stížností klady. Možná je tohle všechno správným receptem, jak neztratit fyzické a duševní síly, ani když odškrtnete osmý křížek. Loni oslavil 88 let.