Pavel Činčera

Pavel Činčera

ředitel neziskové organizace

 

Pavel Činčera založil před více než dvaceti lety, na začátku 90. let, jeden z tehdy mnohých tištěných aktivistických bulletinů Pecka. Postupem času se kolem Pecky a Pavla vytvořila malá redakce, která začala mít ambici namísto aktivistického bulletinu tvořit a nabízet nezávislý neaktivistický časopis (měsíčník) o životním prostředí, a tak vznikl v roce 1996 tištěný měsíčník EkoList a záhy jeho internetová verze – webový týdeník Ekolist.cz (EkoList po drátě). V té době šlo o naprosto unikátní počin, neb tehdy český internet začínal. Nejčtenějšími e-ziny byly Britské listy a Neviditelný pes a EkoList po drátě byl jedním z mála zpravodajských počinů na českém internetovém trhu.
Unikátnost si Ekolist.cz zachoval dodnes. Dodnes nemá obsahovou konkurenci a je jedinou stránkou, která poskytuje nezaujaté, neovlivněné a již řadu let skutečně on-line deníkové zpravodajství ze všech oblastí ochrany životního prostředí, ochrany přírody či environmentální politiky.

Ekolist.cz přežil (a stále přežívá) mnohé krizové, především ekonomicky krizové, chvíle především díky obětavosti svých redaktorů a také díky nasazení právě Pavla Činčery, který po řadu měsíců umožňuje vydávání tohoto on-line deníku mj. i ze svých vlastních prostředků, které vydělává svojí prací v jiných oblastech a komerčních projektech. Díky tomu mají čeští čtenáři možnost dostat se k aktuálním informacím environmentálního charakteru, kterou by bez existence Ekolistu.cz na českém internetu vůbec neměli.

Ekolist.cz navštívilo v roce 2015 přes milion unikátních čtenářů z České ale i Slovenské republiky. V roce 2016 jej měsíčně navštěvuje přes 100 tisíc unikátních čtenářů. Jde tak s převahou o nejnavštěvovanější environmentálně orientovaný server v ČR a SR.