Petr Dobrý

Petr Dobrý

podnikatel a zakladatel neziskové organizace

Petr Dobrý je člověk, který dlouhá léta pracoval v sekcích prodeje a marketingu velkých firem, ale posléze přešel do neziskového sektoru. Dnes vlastní firmu Zelená domácnost, která poskytuje vše potřebné pro šetrnou domácnost a zahradu. Také vede středočeskou organizaci Hnutí DUHA, která se věnuje především praktické ochraně přírody a životního prostředí v okolí Kostelce nad Černými lesy. Doma má detašované pracoviště záchranné stanice živočichů. Několik let byl aktivním členem správní rady Nadace Partnerství.

Firma manželů Dobrých minimalizuje dopady provozu na životní prostředí: V kancelářích topí tepelným čerpadlem, využívají solární energii, splachují dešťovou vodou, minimalizují a třídí odpad. K balení objednávek využívají recyklované obaly. Firma je držitelem certifikátu Zelená kancelář a umístila se na 3. místě v soutěži TOP odpovědná malá a střední firma roku 2011.

Petr ukazuje, že i klasické podnikání může pomáhat. Z každého nákupu uskutečněného v e-shopu Zelená domácnost jde 5 % na podporu vybraných neziskových projektů, zejména v oblasti ochrany přírody. Nabídka e-shopu navíc zcela koresponduje s Petrovým životním posláním – jedná se o výrobky ekologické, šetrné k přírodě a také výrobky, které prakticky pomáhají přírodě a volně žijícím živočichům (ptačí a netopýří budky, čmelíny, hmyzí domky, polepy skleněných ploch…).

Výrobky do e-shopu Petr pečlivě vybírá, aby měly nízké dopady na životní prostředí, aby byly kvalitní a pro některé výrobky (čmelíny, budky) také aktivně hledá výrobce a zadává jejich výrobu, pokud výrobek odpovídající kvality není na trhu. Petr tyto výrobky nejen prodává, ale rovněž se stará o osvětu – propaguje potřebu vytváření úkrytů pro volně žijící živočichy v zahradách, dvorcích, balkonech, potřebu ochrany ptáků před nárazy do skleněných ploch… Informace o potřebnosti ochrany volně žijících živočichů jsou přímo součástí e-shopu a Petr nabízí a poskytuje zákazníkům také poradenství, jak nejlépe výrobky využít, instalovat, aby byly co nejvíce ku prospěchu živočichům, kterým jsou určeny. Petr ukazuje, že jde spojit obchod a vydělávání peněz na živobytí s šířením osvěty, pomocí charitativním projektům a radostí z práce.

Osvěta je vlastně jedna ze stěžejních rolí Petrova profesního života, za kterou by si také zasloužil ocenění. Petr píše pro řadu časopisů, vystupuje v rádiích i v televizi, pracuje s dětmi… vše proto, aby šířil myšlenku, že nemá cenu jen plakat nad „rozlitým mlékem“, ale že pro naši planetu můžeme něco udělat každý z nás. Proto Petr každoročně zachraňuje žáby, které se putují množit přes silnice v okolí jeho bydliště, tím, že stáví zátarasy a každé ráno chodí žáby sbírat a přenášet do rybníka, proto staví čmelíny, přednáší o čmelácích, indických běžcích, veverkách… Pokud na internetu hledáte informace o ochraně volně žijících živočichů, o čmelácích, včelkách samotářkách, ochraně ptáků, netopýrů… narazíte především na Petrovy webové stránky, které jsou plné užitečných a praktických informací „jak na to“. Provozuje několik osvětových webů na téma ochrany přírody a zvířat:
http://www.ochranaptaku.cz
http://www.zivotnazahrade.cz
http://www.cmelaci.cz
http://www.vcelkysamotarky.cz
a také hojně navštěvovaných Facebookových stránek a skupin s touto tematikou. Pomáhá tak zároveň velkým respektovaným nevládním organizacím, jako je Česká společnost ornitologická, či Česká společnost pro ochranu netopýrů, Český svaz ochránců přírody.

Petr přenáší ekologii i do svého soukromého života. Žije v energeticky úsporném domě, na své přírodní zahradě cíleně vytváří prostředí, vhodné pro volně žijící živočichy – přírodní jezírko, množství domečků a úkrytů pro hmyz, ještěrky, čmeláky… V domácnosti splachují a perou dešťovou vodou, používají energii z fotovoltaických panelů, úsporné osvětlení, auto mají na plyn a Petr se netají tím, že záměrně nevyužívá služeb letecké dopravy. Pokud to jen trochu jde, využívá veřejnou dopravu. Doma mají speciální popelnici pro celou vesnici na sběr hliníku a použitých baterií…

Petr Dobrý svým životem a prací naplno ukazuje, že každý máme mnoho možností, jak žít odpovědně a v harmonii s přírodou; ukazuje, že je možné propojit podnikání s ochranou životního prostředí a společenskou odpovědností a v neposlední řadě je nominován za velký kus práce v osvětě veřejnosti v oblasti ochrany a vytváření podmínek pro volně žijící živočichy a v oblasti praktické ochrany zvířat. On i jeho rodina chrání a pomáhá všemu živému, ať je to včelka samotářka na zahradě, žába skákající přes cestu, delfíni sloužící showbyznysu nebo právě nepotřebné slepice ve velkochovech.

Nejnovějším projektem Petra Dobrého je projekt Slepice v nouzi, kdy Petr a jeho tým, který kolem projektu vytvořil, vykupují z velkochovů nosnice, které už pro velkochovy nejsou ekonomické a putovaly by na jatka, ale na soukromých zahrádkách mohou přinést ještě hodně užitku. Chce slepicím z vajíčkových velkochovů prodloužit život a umožnit jim, aby alespoň druhou část života (slepice se dožívají při troše štěstí i více než 10 let!) prožily tam, kde uvidí slunce, kde se budou moci popelit v trávě, kde budou moci běhat po zahradě, tam, kde jim nebude hrozit utracení, pokud třeba při přepeřování nebudou snášet vajíčka. Tyto slepičky zachraňuje před smrtí vykoupením z velkochovu a nabízí je k adopci do domácích podmínek. Propaguje domácí chov slepic a vysvětluje lidem, že domácí chov slepic opravdu nemusí být odpudivý kurník a zničená část zahrady, ale spokojené slepice a kvalitní a chutná vajíčka, která, na rozdíl od těch z velkochovu, jako vajíčka nejen vypadají, ale i chutnají. Začátečníkům poradí, jak se o adoptované slepičky z velkochovu postarat. Informuje zákazníky, jak zamezit utrpení slepic při nákupech v obchodech, jak vybírat ta správná vajíčka od nosnic z volných chovů.

Chtěl by spolupracovat s podobně smýšlejícími neziskovými organizacemi a jednotlivci i se státními orgány a politiky na zlepšování kvality života slepic, ale i dalších hospodářských zvířat v ČR.

„Mně se zkrátka nelíbí, když někdo jen tak pobrekává nad tím, jak to jde s přírodou do háje, ale pro nějaké zlepšení nehne ani prstem a čeká, že to udělá někdo za něj. Neudělá. Přitom z každý zahrady, předzahrádky, balkonu či parapetu by se dala s trochou nadsázky vytvořit taková menší Noemova archa pro zvířata, která v dnešní ‚moderní‘ krajině zoufale hledají místo k životu. Hned by bylo na světě o něco veseleji,“ zasní se s úsměvem Petr Dobrý.

Setkání s Petrem Dobrým jsou velmi inspirativní a v dnešním světě poskytují naději a víru, že snaha o zlepšení vztahu člověka k jeho životnímu prostředí má smysl. To lze doložit třeba mnoha rozhovory, které Petr Dobrý poskytuje a nebojí se jít proti proudu. Přesvědčit se o tom může každý třeba na vlnách Českého rozhlasu nebo v pořadu ČT Nedej se!

Nominaci zaslal/a: Irena Koutná, Petra Kruntorádová