Petr Marada se zasloužil o revitalizaci a obnovu krajiny na zemědělsky intenzivně obhospodařované půdě především v katastrálních územích Šardice, Nenkovice, Želetice a Hovorany na jižní Moravě. Těmito svými projekty významně přispěl k zvýšení biologické rozmanitosti na velkých lánech (půdních blocích) orné půdy, výraznému snížení vodní a větrné eroze , zvýšení schopnosti krajiny zadržovat vodu a adaptovat se na změnu klimatu.
Na zmíněných katastrálních územích vykoupil ze svých prostředků pozemky a s přispěním programů Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství vybudoval několik mokřadů a tůní, zajistil zatravnění vhodných půd, zalesnění obtížně obhospodařovatelných pozemků a také výsadby stromů v rámci biokoridorů, biocenter a jiných interakčních prvků. Přes počáteční neporozumění a významné obavy zemědělců a ostatních vlastníků půdy se Petrovi Maradovi podařilo prokázat schopnost jeho zásahů minimalizovat negativní vlivy zemědělského hospodaření, splachy půdy a lokální povodně při přívalových deštích, poskytnout úkryt a potravu pro zvěř a vrátit do krajiny další obojživelníky a některé druhy, především polních ptáků.
Realizací těchto úprav v krajině jižní Moravy, která je velmi náchylná k vodní i větrné erozi, ukázal Petr Marada praktickou cestu, jak je možné postupovat při obnově tzv. ekosystémových funkcí v krajině. Za své hospodaření a související projekty získal za rok 2015 z rukou ministra životního prostředí cenu Adaptační opatření roku 2015. Prvky v krajině realizované Petrem Maradou slouží jako příklady správné praxe a demonstrační projekty pro studenty vysokých škol z celé České republiky.
Za účelem propagace realizovaných agroenvironmentálních opatření a vybudované zelené infrastruktury založil Petr Marada spolek, vytvořil funkční ekocentrum pro informace a poradenství a již 9 let jako organizační a odborný garant organizuje školení na téma Ekoagropodnikání zaměřené na podporu mimoprodukčních funkcí agrární krajiny, Využití výsledků pozemkových úprav v zemědělské praxi a Obnova krajiny výsadbou solitérních ovocných stromů. Významná je též aktivita v oblasti vzdělávání dětí a školní mládeže v rámci projektů „Do lesa s lesníkem“, „K vodě s rybářem“ a „Do přírody s myslivcem“.
Petr Marada ukázal cestu zemědělcům, lesníkům a jiným vlastníkům půdy, jak adaptovat krajinu na změnu klimatu, jak zvyšovat biodiverzitu, tvořit krajinu pestrou, atraktivní a prostupnou pro všechny aktéry venkovského prostoru. Aktivity Petra Marady jsou nejen v regionu , ale i mimo něj vyhledávané jako zdroj inspirace. Zvyšování přírodní hodnoty polních honiteb bylo Petrem Maradou popsáno v knize, kterou vydalo vydavatelství Grada Publishing.