Radim Pešek

Radim Pešek

ovocnář

Ovocnář z Bojkovic v Bílých Karpatech, Radim Ajša Pešek, před více než desetiletím založil ovocnou školku, v níž pěstuje staré odrůdy jabloní a hrušní, méně známé ovocné druhy a nové odolné odrůdy ovoce. Hospodaří přírodě přátelskými tradičními postupy, množí a prodává stromky prostřednictvím fenoménu zvaného stareodrudy.org.

Radim Pešek hospodaří na několika hektarech školek a sadů v okolí Bojkovic, odkud pochází a kde žije se svou ženou a dvěma malými dětmi. Je velkým a přitom pokorným znalcem ovocných stromů. Spolupracuje s předními „univerzitními“ odborníky, o své znalosti se v rámci časových možností rád dělí při stážích studentů i kurzech pro veřejnost. Sám je asi ze všeho nejvíc „self made man“. Studoval na střední zemědělské škole produkci mléka, a realita tohoto oboru ho odradila raději směrem k rostlinám. Po krátkém období věnovaném okrasným dřevinám ho chytily za srdce dřeviny ovocné a už nepustily. Zaměřuje se na osvědčené odrůdy a druhy, kterým se daří bez chemického ošetřování, v okrajových oblastech i vyšších polohách.

Jeho školka je v podstatě jediná svého druhu u nás. Ajša (jak mu říkají přátelé) sesbíral, sehnal, namnožil, vypěstoval a nabízí tolik, že jeho nabídka na webu připomíná encyklopedii. Pro navrácení tradičních odrůd do zahrad a sadů v celé republice vykonal neuvěřitelné dílo. Zavedete-li s kýmkoli řeč na pěstování ovocných stromů, nejpozději ve třetí větě zjistíte, že samozřejmě zná „staré odrůdy.org“ a Radima Peška, že si od něj už všechno možné objednal a že to dorazilo v perfektním stavu.

Jako jeden z mála mladých lidí skutečně hospodaří a ovocná školka ho živí. Za to ve svém kraji požívá vážnost. Však je také proč. Nejenže je práce spojená s velkou dřinou. Radim Pešek se podílel na mapování starých odrůd v Bílých Karpatech, skvěle rozumí historii i vývoji ovocnářství, dovede o něm nádherně mluvit stejně jako o rodném kraji. Není ale žádný staromilec. Pro časopis Sedmá generace řekl: „Prošel jsem si fází, kdy si myslíte, že všechno staré je dobré, ale tak to není. Vývoj nejde zastavit. Jednotlivé odrůdy sice můžou být dobře přizpůsobené svému prostředí, ale přírodní podmínky se mění. To, co podle starší literatury netrpělo strupovitostí, ji dneska může mít. Ale vesměs generacemi prověřené odrůdy fungují dobře.“

Nominaci zaslal/a: Tomáš Růžička