Miloslav Nevrlý

Miloslav Nevrlý

zoolog, spisovatel

Miloslav Nevrlý, rodák z Prahy věnoval celý svůj profesní i zájmový život horám – především horám Jizerským, ale také ostatním horám u nás na severu a také horám rumunským. A také lidem, kteří v horách žijí, a těm, a hlavně mladým, kteří v nich rádi tráví čas. Ukazuje hory jako prostředí, které se nedá jen užívat, ale jako živel, kterému je potřeba rozumět, vnímat ho a přizpůsobit se mu. Specializací zoolog, svými zájmy poutník a náčelník oddílu mladých lidí spojuje v oblasti ochrany přírody odbornou erudici, lidské poznávání i aktivní, nenásilné a přitažlivé směrování ostatních lidí.

Čím vás příběh osobnosti inspiroval, proč má dostat cenu?
Míla Nevrlý inspiroval neuvěřitelné množství lidí. V době, kdy jsme ještě nevěděli o geocachingu nebo questingu, vyrážely stovky čtenářů jeho první Knihy o Jizerských horách hledat skryté poklady Jizerských hor – pomníčky. V době, kdy nebylo možné cestovat do Alp, nadchl generaci liberecké mládeže k poznávání rumunských Karpat: podnikal s nimi prázdninové výpravy pro tvrdé a odolné cestovatele, schopné přežit s minimem. Když nebyly jiné dětské organizace než pionýr, vedl spolu se Zdeňkem Zapletalem liberecké děti ke skautským ideálům a lásce k přírodě v turistickém oddíle. Pro nás, liberecké, je Míla Nevrlý ztělesněním Jizesrkých hor.

Důvody, které tohoto člověka vedou k jeho činnosti, jeho příběh:
Myslím, že je prostě takový. Že našel v životě to, co ho baví a naplňuje, a s veškerou skromností to šíří kolem sebe. Když ho posloucháte nebo čtete, máte pocit, že to jinak nejde – žít v přírodě, dobře znát a pořád dál poznávat to, co máme kolem sebe, a samozřejmě to chránit – vždyť je to naše prostředí. Bez něj nebudeme. A zároveň je to prostředí bohatě zalidněné příběhy těch, kdo v naší krajině žili a žijí. Míla Nevrlý ukazuje, jak ti, kdo v Jizerských horách žili před námi, byli horalé – silní, jak to tvrdé prostředí vyžadovalo, spoléhající především na vlastní síly. Myslím, že je prostě jedním z nich a že tu mezi námi je, aby nám ukázal, co je důležité.

Výsledky činnosti, co všechno dokázal?
Miloslav Nevrlý se narodil v Praze, ale celým dospělým životem je spojen s Libercem a Jizerskými horami. Jako zoolog a vedoucí přírodovědného oddělení Severočeského muzea v Liberci se zabýval studiem ptáků a netopýrů, ale zejména obecnou historií Jizerských hor. K ní přidal i osudy lidí, kteří v Jizerských horách žili. Zachránil řadu písemných i hmotných památek staré tváře Jizerských hor. Jako vůbec první vědec poprvé katalogizoval a setřídil historickou literaturu o Jizerských horách. Stál u zrodu ochrany přírody a sám působil jako dlouholetý liberecký okresní konzervátor přírody.
Jako spisovatel spojuje popisy přírody s příběhy a osobními zážitky. Kniha o Jizerských horách, která se dočkala mnoha vydání, spojovala osobní zážitky, příběhy lidí a přírody do geniálního celku. Podobně působivé jsou i další příběhy z rumunských Karpat, Lužických hor a Českého Švýcarska – Zadní země a dalších míst.

Co pro vás osobně tento člověk znamená?
Míla Nevrlý je pro mě vtělením ducha Jizerek – málomluvného, ale ochotného sdílet s vnímavými posluchači, skromně neokázalého, ale ukrývajícího bohatství příběhů a prožitků.

Přílohy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Miloslav_Nevrl%C3%BD

https://vltava.rozhlas.cz/miloslav-nevrly-je-dobre-mnoho-znat-ale-je-jeste-lepsi-kdyz-zbyva-i-tajemstvi-6658698

https://wave.rozhlas.cz/miloslav-nevrly-karpatske-hry-5261097

https://liberec.rozhlas.cz/krajinou-pribehu-kniha-o-jizerskych-horach-7172420

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10087787783-cesty-a-scesti-jizerskych-hor/

 

 

Nominaci zaslal/a: Jitka Doubnerová, sledující s obdivem