Petr Rokůsek

Petr Rokůsek

vizionář v oblasti moderní energetiky

Představení počinu:
Na Cenu Josefa Vavrouška nominuji Petra Rokůska, který se svojí společností Nano Green (dceřiná firma Nano Energies) významně přispěl k šíření trhu s obnovitelnými zdroji. Nano Green domácnostem i firmám v celém Česku dodává elektřinu čistě z obnovitelných zdrojů od malých lokálních výrobců. Vznikla v době, kdy moc lidí nevěřilo v budoucnost obnovitelné energetiky, ale za pět let je z ní úspěšná rostoucí společnost. Nabízí férové ceny koncovým zákazníkům i výrobcům, každý rok vytvoří nová pracovní místa a 10 % svého zisku daruje dál na dobročinnost.

Kdo za tímto počinem stojí, představte nám prosím jeho tvůrce:
Nominovanou osobností je Petr Rokůsek, vizionář v oblasti moderní energetiky, který svým dlouholetým podnikáním ukazuje, jak lze chytře spojovat přírodu a technologie.
Sám se nerad chlubí vlastními úspěchy a raději za sebe nechá mluvit výsledky své práce. Je opravdu inspirativní, že dokázal za pouhých pár let vybudovat úspěšnou a společnost, která posílá lidem po celé České republice čistou elektřinu od domácích výrobců. Pořád při tom přemýšlí nad tím, jak obnovitelné zdroje ještě vylepšit, otevřít široké veřejnosti a zlepšit jejich pověst. Jeho příběh ukazuje ostatním podnikatelům a ochráncům přírody, že vybudovat po všech stránkách zodpovědnou a úspěšnou firmu, je možné i v krajině, která je vůči ekologii opatrná. Vše posunul ještě dál, kdy se rozhodl zisk Nano Green posílat dál a rodinám v těžké životní situaci dodává zelenou elektřinu bez nároku na vlastní zisk.

Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti:
Podnikat začal Petr Rokůsek během studia životního prostředí na ČVUT, kdy s holandským obchodním partnerem založil společnost Jansen Display. Při lyžování měl nehodu, narazil do sloupu s vysokým napětím a strávil pak dlouhé měsíce v nemocnici a téměř přišel o svoji společnost. Od té doby se snaží každou svoji firmu budovat tak, aby byla dlouhodobě udržitelná bez něj a aby si v ní lidé cítili svobodní. Vždy ho zajímalo propojení přírody a technologie a jak efektivně nakládat se zdroji. K životnímu prostředí se proto naplno vrátil v době, kdy se otevíral trh s elektřinou a v roce 2008 založil společnost, která k energetice přistupovala jinak. Od té doby do praxe uvádí opravdové inovace, zlepšuje pověst obnovitelných zdrojů a pracuje na ještě chytřejším využití elektřiny a společně s R&D týmem testuje ve švýcarských laboratořích sdílení elektřiny pro český trh.

Znáte důvody, které vedly k nominovanému počinu? Příběh:
Nápad založit moderní energetickou společnost, která by běžným uživatelům nabídla svobodu volby zdrojů své energie, vznikl u Petra Rokůska v době, kdy ležel v nemocnici po těžkém úrazu. Sám o sobě říká, že právě v nemocnici měl čas přemýšlet nad hodnotami, které po sobě v životě zanechává a možná i to je důvod, proč se nerad sám chlubí svými úspěchy. Ze stejného důvodu jsme se rozhodli mu neříct o nominaci na tuto cenu:)

Přílohy:

http://www.nanoenergies.cz

Nominaci zaslal/a: Jana Bábiková