Petr Doubravský

Petr Doubravský

Fridays for Future, Středoškolská stávka za klima

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Studentské stávky pro klima představují zcela nový fenomén aktivistického boje za udržitelnou budoucnost planety. Během necelého půl roku se tomuto celosvětovému hnutí povedlo výrazným způsobem posunout diskusi o boji s klimatickou změnou a dalšími negativními antropogenními vlivy na planetu Zemi. Čeští středoškolští studenti a studentky se výrazně zapojili do tohoto hnutí od začátku roku 2019 a jejich úsilí zatím vyvrcholilo stávkou, která v relativně velkém rozsahu proběhla v Praze, ale kromě toho proběhla ve 19 dalších místech České republiky. Jejich tlak na to, aby se politici začali opravdu klimatickou změnou zabývat nepolevuje a bude pokračovat dalšími stávkami a dalšími akcemi v květnu 2019. I když některá média studentské hnutí podporují, ve velké míře je zcela přehlíženo a především veřejnost se zatím na toto hnutí dívá ve velké míře negativně - což zřejmě velmi souvisí s klimatickým skepticismem, který u nás prosadili politici.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Za celým studentským hnutím stojí více osob z řad studentů a studentek, ve svých počátcích šlo v Česku zřejmě o nezávislé iniciativy v různých městech a na různých školách, které se postupně zkoordinovaly. S ohledem na to, že se jedná o iniciativu, která vznikla z popudu tohoto hnutí na mezinárodní úrovni a vznikla prakticky zcela mimo doposud existující nevládní organizace či dokonce politické strany, nemohu zvenku spravedlivě říct, které konkrétní osoby za hnutím nejvíce stojí tak, abych někomu neubral zásluhy.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Jedná se o zcela nové hnutí, které vzniklo zespodu mezi mládeží a mezi mládeží vzbudilo přesně to, po čem mnozí politikové volají mnoho let - tedy, že se mladí začali zajímat o svou budoucnost. Jejich požadavky jsou celosvětově formulované a v podstatě velmi jednoduché: 1) Politici, naplňujte Pařížskou dohodu, na které jste se dohodli v roce 2015 2) Politici, poslouchejte vědce/odborníky v daném oboru. 3) Politici, přestaňte se vymlouvat na ostatní státy a pojďte řešit problémy globální klimatické změny v našem státě

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Studentské stávky pro klima začaly iniciativou tehdy 15leté Grety Thunberg, žákyně deváté třídy základní školy, která se rozhodla, že nebude chodit do školy až do švédských všeobecných voleb, které se konaly dne 9. září 2018. Rozhodla se poté, co její rodné Švédsko v létě čelilo nebývalým vlnám horka a požárů. Chtěla po švédské vládě, aby snížila emise uhlíku, podle Pařížské dohody o změně klimatu. Seděla před švédským parlamentem každý den během školních hodin se sloganem "Školní stávka pro klima". Po volbách pokračuje v protestu každý pátek. Její páteční stávka získala celosvětovou pozornost. Tato soukromá iniciativa se časově potkala s dvěma závažnými vědeckými zprávami - Zvláštní zprávou IPCC ke globálnímu oteplení o 1,5°C a Zprávou Living Planet Report 2018. První zpráva ukázala, jak důležité je udržet oteplování na co nejnižší hodnotě, zatímco druhá ukázala velmi hrozivá čísla vymírání volně žijících živočichů na Zemi. K tomu se ještě přidalo velmi rozpačité vyjednávání během konference OSN o změně klimatu v Katovicích v prosinci 2018. Tyto všechny informace vedly mladé po celém světě postupně k názoru, že jejich budoucnost skutečně není udržitelná a mají názor, zjevně oprávněný, že současní politici nedělají dost pro to, aby situaci změnili. Doposud největším viditelným projevem studentských stávek byla celosvětová stávka 15. března 2019, kterého se zúčastnilo nejméně 1,6 mil. dětí ve 110 státech světa.

Nominaci zaslal/a: Jiří Dlouhý

Komentáře:

Pavel Šimek (01.05.2019 18:00:05)
Dobrý den. Pěkný příklad toho, co myslím již v roce 1988 nazval Milan Šimečka "Konec nehybnosti". Bohužel dnes i některá občonská sdružení, finančně podporová Ministerstvem životního prostředí, nedělají co mají dělat, jak napsal J. A. Komenský "Nejdou tam kam mají jít, ale tam, kam je ženou jako ovce". Takže tuto spontánní akci studentů a žáků a podobné další, ukazující, že si svůj život nepředstavují jako si jej představují staří tloustnoucí elefanti, vyrostlí v dobách nehybnosti, s radostí a nadějí vítám a volám kuráž a bravo. S pozdravem Pavel Šimek
Přidat zprávu