Eliška a Anička Víravovy

Eliška a Anička Víravovy

Studentky, youtuberky

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Nominuji youtube kanál dvou mladých slečen, které se ve svých videích zaměřují na ekologická témata a ukazují svým vrstevníkům možnosti, jak my sami můžeme pomáhat přírodě a životnímu prostředí během každodenního života. Témata na videa si vymýšlejí děvčata sama, stejně jako je natáčejí a stříhají. Přestože jim followeři nepřibývají po stovkách a je jim to někdy líto, nevzdávají se a točí další videa. Videa mají například témata Jak omezit plýtvání. Vánoce bez obalů. Bezobalové obchody. Jak šetřit vodou apod. Kanál je k nalezení pod názvem "Sestry v akci za záchranu života" nebo na odkaze https://www.youtube.com/channel/UCB-Ri2e0zcclRaopVyf68Bg

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Jsou to dvě sestry, vlastně ještě děti -Eliška Víravová (15 let) a Anička Víravová (13 let). Představují pro mě zástupce mladé generace, které není jedno, v jakém prostředí budeme žít, chtějí se současnými problémy něco dělat a chtějí ovlivňovat své vrstevníky a další lidi. Používají k tomu technologii blízkou mladým a formát krátkých videí, které lze použít také např. jako výukový materiál pro ekologickou výchovu. Jejich vliv a dosah není zatím příliš velký (pár set odběratelů spíše z okruhu známých a jejich známých), ale má velký potenciál, a pokud by se o nich dozvědělo více lidí, mohly by ještě více ovlivnit především generaci mladých. Děti na táboře, kterým jsem některé videa pustila, chtěly ihned doma zavádět mnohá z doporučených opatření. V minulém roce získaly za svou aktivitu cenu za přínos k ekologické výchově v Královéhradeckém kraji v kategorii žák/student.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Může rozšířit spektrum mladých lidí, kteří se o problémy životního prostředí zajímají a budou chtít něco dělat pro jejich zlepšení.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Děvčata se v životě potkávala s různými problémy životního prostředí a také s možnostmi jejich řešení na osobní úrovni. Protože je tyto problémy stále více trápí, rozhodla se založit svůj youtube kanál a snažit se ovlivnit a inspirovat další lidi.

Nominaci zaslal/a: Milada Dobiášová

Komentáře:

Karin Richterová (25.03.2020 10:06:14)
Holky jsou úžasné, ony nejen točí videa, ale samotné se snaží žít udržitelně, jsou autentické.
Kateřina Borovinová (23.03.2020 12:59:58)
Sestry v akci mají dle mého názoru skvělý potenciál velmi mladé lidi inspirovat a motivovat nejen k šetrnému a udržitelnému způsobu života, ale také k tomu být obecně aktivním, podnikavým a uvědomělým člověkem ve všech oblastech života (osobních, profesních i společenských).
Přidat zprávu