Hana Svobodová

Hana Svobodová

Bioložka

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Hanka Svobodová, a s ní i evropští členové týmu, se věnuje ochraně mořských želv více než deset let, v současnosti vede již dva roky projekt v jedné z nejohroženějších částí Indického oceánu, a to s významnou spoluprací místních komunit. Velkou měrou se zasazuje o vzdělávání místních dětí i dospělých nejen v oblasti ochrany životního prostředí, ale také výuky angličtiny. Web - http://www.morskezelvy.cz/o-projektu.htm

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Hanka se věnuje ochraně želv v terénu již více než deset let. Studovala PdF UK i Universitu v Padangu v Indonésii, pracovně působila kromě Indonéských ostrovů i v Mexiku, Irsku, Sri Lance a Evkádoru, včetně Galapág.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Aktuálně je díky její činnosti v moři o více než 2 500 000 želv a každý den přibývají další. Navíc místní ochranáři také šíří osvětu ohledně odpadového hospodářství. Díky jejímu projektu navíc do oblasti míří dobrovolníci, kteří pomáhají s výukou jazyků, biologie a řešením celosvětové odpadové krize.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Hana se snaží celosvětově zefektivnit ochranu mořských želv. Vytváří manuál, který pomůže ochráncům želv dělat svou práci opravdu efektivně a smysluplně. Hana pomáhá centrům se zlepšovat, posouvá je mentorsky, aby dělali dobře přímou ochranu želv, nepoužívali bazénky, věnovali se vzdělávání dětí a práci s místními komunitami. Od března 2014 Hana působí na severovýchodním Borneu v oblasti Berau v Indonésii jako odborný poradce pro místní organizaci Konservasi Biota Laut Berau věnující se ochraně mořských želv na osmém nejdůležitějším místě na světě pro karety obrovské. V červnu roku 2011 ukončila studium na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, kde se v bakalářské i magisterské práci zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení. V roce 2004 se v Mexiku zúčastnila projektu na ochranu těchto plazů. V Indii v roce 2006 pomáhala při výzkumu opic hulmanů posvátných. Cestovala po Thajsku, Malajsii, Bruneji a Singapuru. Oblast JV Asie Hanku velmi zaujala zvláště proto, že situace mořských želv je nejkritičtější právě v Indickém oceánu. Nejméně informací pochází z Indonésie, proto se rozhodla pomáhat s ochranou těchto krásných plazů právě zde. Protože jen málo Indonésanů mluví anglicky, vydala se na univerzitu do Padangu na Sumatře na osmiměsíční studium indonéštiny. Nejdříve pak v želvích centrech na Sumatře, Jávě a na Borneu působila jako dobrovolník, nyní pomáhá centrům mentorsky a tím pracuje na zefektivnění indonéské ochrany mořských želv a redukci nelegálního prodeje produktů z želv (masa a vajec určených ke konzumaci i želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky). Hana se snaží informovat o situaci mořských želv a efektivních způsobech jejich ochrany v Indonésii i v České republice, protože mnoho lidí dnes jezdí do tropů na dovolenou a setkává se například s nabídkou želvích vajec ke konzumaci. Kromě mořských želv se Hanka věnuje také ochraně tropických deštných lesů (podívejte se na film na Zelená poušť). Miluje cestování a výlety a každý den se snaží plnit si své sny. V České republice pracuje ve Vzdělávacím centru TEREZA.

Nominaci zaslal/a: Tomáš Svoboda

Komentáře:

Jan Guliš (20.07.2020 14:55:52)
Hanka :-) - Lásku má v každém srdci kdo zná ji- nebo její projekt . Nejenže její práce je užasna , jen málokdo ví , že zachránila kromě spousta želviček i jednoho bezdomovce na kterého si najde v té kupě svoji práce chvíli čas. O tom by snad něco mohla říct jen Hanka Svobodová . Srdce , duši i můj životní styl (šířit informace o želvičkách ) díky Hanko . Cena Josefa Vavrouška je na Vás - můj názor na nominaci jistě znáte :-) Zdraví Jan Guliš
Květa Ridoskova (15.07.2020 15:19:40)
Velká gratulace, Vy si to opravdu zasloužite, jste skvělá, moc mě to těší!!!!
Robert Kostner (13.07.2020 17:24:00)
Hanka srdcem i duší celého projektu, který má úžasné a skvělé výsledky. A to je projekt na druhém konci světa a Hanka většinu věcí dělá sama, přitom je to milá a skromná česká holka (s dovolením... ;-)). Je inspirací pro nás ostatní. Cenu si určitě zaslouží, a i kdyby ji dostal někdo jiný, v mých očích je vítězka. <3
Soňa Svobodová (13.07.2020 15:29:54)
Hanička Želvička Svobodová je jednička ve svém poslání a kdyby můj jeden hlas měl 2.500 000 hlasů 🐢🐢🐢tak je zveřejněte a Hanička Želvička bude absolutní vítězkou , která ji celým svým ❤️srdcem náleží 🐢🐢🐢🐢🐢🐢🐢🐢❤️🐢🐢🐢🐢🐢🐢🐢. Když 🐢vidím Haničku 🥰vidím tisíce malinkatých krásných želviček 🐢 které nesou jméno HANIČKA SVOBODA ,příhodné jméno a příjmení .
Nominují Haničku na CENA JOSEFA VAVROUŠKA a držím všechny palce k jejímu vítězství 🙏🏆🐢🏆🙏 je to v jejich rukách a srdci 💓.
Kdybych mohla ,budu pomáhat přesně takto jako Hanička , protože to dává obrovský SMYSL 🙏❤️🐢🐢🐢.
S pozdravem Soňa Svobodová z Pátek u Poděbrad ❤️
Thonatiu Antonio Meza Rodríguez (10.07.2020 17:09:15)
I met her as a volunteer at Equilibro Azul in Ecuador, and I just can say that she really loves what she does... I would like to work with her on a future.
Přidat zprávu