Hana Svobodová

Hana Svobodová

Bioložka

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Hanka Svobodová, a s ní i evropští členové týmu, se věnuje ochraně mořských želv více než deset let, v současnosti vede již dva roky projekt v jedné z nejohroženějších částí Indického oceánu, a to s významnou spoluprací místních komunit. Velkou měrou se zasazuje o vzdělávání místních dětí i dospělých nejen v oblasti ochrany životního prostředí, ale také výuky angličtiny. Web - http://www.morskezelvy.cz/o-projektu.htm

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Hanka se věnuje ochraně želv v terénu již více než deset let. Studovala PdF UK i Universitu v Padangu v Indonésii, pracovně působila kromě Indonéských ostrovů i v Mexiku, Irsku, Sri Lance a Evkádoru, včetně Galapág.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Aktuálně je díky její činnosti v moři o více než 2 500 000 želv a každý den přibývají další. Navíc místní ochranáři také šíří osvětu ohledně odpadového hospodářství. Díky jejímu projektu navíc do oblasti míří dobrovolníci, kteří pomáhají s výukou jazyků, biologie a řešením celosvětové odpadové krize.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Hana se snaží celosvětově zefektivnit ochranu mořských želv. Vytváří manuál, který pomůže ochráncům želv dělat svou práci opravdu efektivně a smysluplně. Hana pomáhá centrům se zlepšovat, posouvá je mentorsky, aby dělali dobře přímou ochranu želv, nepoužívali bazénky, věnovali se vzdělávání dětí a práci s místními komunitami. Od března 2014 Hana působí na severovýchodním Borneu v oblasti Berau v Indonésii jako odborný poradce pro místní organizaci Konservasi Biota Laut Berau věnující se ochraně mořských želv na osmém nejdůležitějším místě na světě pro karety obrovské. V červnu roku 2011 ukončila studium na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, kde se v bakalářské i magisterské práci zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení. V roce 2004 se v Mexiku zúčastnila projektu na ochranu těchto plazů. V Indii v roce 2006 pomáhala při výzkumu opic hulmanů posvátných. Cestovala po Thajsku, Malajsii, Bruneji a Singapuru. Oblast JV Asie Hanku velmi zaujala zvláště proto, že situace mořských želv je nejkritičtější právě v Indickém oceánu. Nejméně informací pochází z Indonésie, proto se rozhodla pomáhat s ochranou těchto krásných plazů právě zde. Protože jen málo Indonésanů mluví anglicky, vydala se na univerzitu do Padangu na Sumatře na osmiměsíční studium indonéštiny. Nejdříve pak v želvích centrech na Sumatře, Jávě a na Borneu působila jako dobrovolník, nyní pomáhá centrům mentorsky a tím pracuje na zefektivnění indonéské ochrany mořských želv a redukci nelegálního prodeje produktů z želv (masa a vajec určených ke konzumaci i želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky). Hana se snaží informovat o situaci mořských želv a efektivních způsobech jejich ochrany v Indonésii i v České republice, protože mnoho lidí dnes jezdí do tropů na dovolenou a setkává se například s nabídkou želvích vajec ke konzumaci. Kromě mořských želv se Hanka věnuje také ochraně tropických deštných lesů (podívejte se na film na Zelená poušť). Miluje cestování a výlety a každý den se snaží plnit si své sny. V České republice pracuje ve Vzdělávacím centru TEREZA.

Nominaci zaslal/a: Tomáš Svoboda

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu