Jakub Zamouřil

Jakub Zamouřil

Vesmírný inženýr

Petice za klima

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Chtěla bych nominovat Petici za klima. Jedná se o papírovou petici, jejímž cílem je vytvořit tlak na vládu a parlament a navrhnout jim šest konkrétních opatření, která by politici mohli přijmout pro ochranu české přírody a klimatu. Text petice byl konzultován s odborníky a petici oficiálně podpořili vědci z české Akademie věd. Jejím cílem je nasbírat 100 000 podpisů a poté představit petici vládě, poslanecké sněmovně a senátu.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Jakub Zamouřil je dvaceti sedmiletý vesmírný inžerýr, který je organizátorem Petice za klima a také spolku Česko za klima. Zároveň se snaží aktivně dělat osvětu o změně klimatu a proto je redaktorem v časopisech o ekologii jako například czechsight.cz. Velmi mě na něm inpiruje to, kolik toho během jednoho roku, co ho znám, byl schopný začít dělat. Nejvíce obdivuji, že se do vytvoření petice pustil sám. Sepsal ji, konzultoval ji s odborníky, koupil stánek, vytisknul petici a teď sám či s pár dobrovolníky vybírá v ulicích podpisy, nebo kontaktuje různé podniky s prosbou o možnost umístění petice. A i když podpisy přibývají, tak to bude ještě běh na dlouhou trať. Když vidím co sám od sebe dělá, dodává mi to energii a chuť také nějak přispět, protože i jeden člověk toho může změnit hodně, a myslím, že to by mohlo inspirovat i další lidi.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Kromě toho, že vytvořil Petici za klima a spolek Česko za klima, Jakub Zamouřil je také redaktorem píšící vzdělávací články o změně klimatu, jejích příčinách a následcích například pro czechsight.cz. Také je součástí spolku Klimatická žaloba.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Jakub Zamouřil chtěl udělat něco pro přírodu, a tak se rozhodl apelovat na politiky s informacemi, které vyhledal a proto vytvořil petici. Byl inspirovaný protesty Fridays for future, ale protože neměli jasné požadavky a jeho zajímalo co by se s tím dalo dělat, rozhodl se sestavit petici, která jasně říká co chce.

Nominaci zaslal/a: Sára Kuchynková

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu