Jan Bareš

Jan Bareš

Freedivingový instruktor/dobrovolník Trash Hero

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Z Thajska, kde myšlenka dobrovolnických úklidů Trash Hero vznikla, přinesl Honza Bareš ideu do Indonésie i České republiky. V Indonésii dnes uklízí 55 základen a proběhlo přes 3,2 tisíc úklidů. Po čtyřleté existenci Trash Hero v Česku se tu úklidům věnuje 18 základen, které uspořádaly 300 akcí a zapojily na 3,5 tisíce lidí. Sesbírané množství odpadu v Česku přesáhlo 100 tun. Těžko se však dopočítává to množství odpadu, kterému se podařilo zamezit díky řadě debat, rozhovorů, přednášek a úklidů, které Honza zařídil či vedl. Lidé přestávají používat igelitové sáčky nebo plastové lahve, zamýšlí se nad svou spotřebou a inspirují své okolí. Z úst hrdinů proto někdy zaznívá, že jim Honza změnil život.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Honza Bareš je instruktor nádechového potápění, vystudovaný psycholog, nadšený hráč na ukulele a spoluzakladatel celosvětového hnutí Trash Hero. Tomuto ekologickému hnutí se věnuje přes 4 roky bez nároku na honorář. Honza je motorem světové i české organizace Trash Hero – jeho nápady se zprvu zdají nereálné nebo bláznivé, ale stačí pár měsíců/let a naplní se.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Honza dokáže pro úklidy a ekologii nadchnout předškoláky, cestovatele nebo starší generaci. Vždy je otevřený debatě a novým podnětům, které mohou vést k udržitelnějšímu prostředí i šťastnějšímu životnímu stylu.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Honza šíří ekologii s úsměvem na rtech a také s velkou trpělivostí. Myšlenky Trash Hero si proto získávají stále více příznivců, protože nejsou dogmatické – především podporují lidi, aby začali žít šetrněji k planetě po malých krocích.

Nominaci zaslal/a: Monika Barešová

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu