Miroslav Kubásek

Miroslav Kubásek

Ekolog, IT specialista, pedagog, jednatel s.r.o., předseda výboru pro meziregionální vztahy KÚ JMK

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Vytvoření projektu (webu a aplikace) www.KAMsNIM.cz Jedná se o jedinečný vyhledávač míst, kde se lze legálně zbavit nepotřebných věcí a odpadů. Integruje všechna dostupná místa zpětného odběru (pneumatiky, elektro, baterie, světelné zdroje, prošlé léky...), sběrná střediska odpadů, kontejnery na tříděný odpad i běžné odpadkové koše a další. V současné době obsahuje přes 50 000 míst po celé ČR.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Hlavní osobností celého projektu je nominovaný Miroslav Kubásek, který jej navrhl a realizoval pouze s úzkým okruhem spolupracovníků. Převážná část práce však spočívala na jeho bedrech. Osobně mě inspiruje pracovitostí, tím jak dokáže problém uchopit, jít si důsledně za jeho řešením a dotáhnout projekt ke zdárnému cíli. Inspirativním obecně vidím, že aktivní a schopný jedinec dokáže to, co nedokážou veřejné instituce ani celé firmy a další organizace (které se m.j. o tvorbu podobné aplikace v minulosti neúspěšně pokoušely...).

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Jednotlivých map sběrných míst např. vysloužilých elektrospotřebičů, baterií, pneumatik, osvětlovacích zdrojů a pod. existuje celá spousta. Jedná se však o roztříštěné informace, které běžný občan prakticky ani nedohledá, nehledě k využitelnosti těchto mnohdy neaktuálních informací a jejich předpotopnímu technickému zpracování. Integrací všech těchto zdrojů do jedné aplikace vzniká praktický a snadno využitelný nástroj pro běžného občana. Projekt má další naplánované fáze rozvoje (některé už rozpracované) jako jazykové mutace, priority pro využívání vyhledaných komodit (reuse, recyklace..), interaktivní aktualizace dat o sběrných místech (zpětná vazba od uživatelů), až po zamýšlené využití umělé inteligence.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Mirek Kubásek se věnuje projektům na ochranu životního prostředí již od svého studia, kdy v roce 1998 naprogramoval na svou dobu zcela revoluční a plně funkční burzu odpadů v rámci Národního projektu pro využívání odpadů. Za vytvoření zpravodajského portálu EnviWeb.cz byl následně oceněn v soutěži diplomových prací z oboru životního prostředí. Z oblasti mapových aplikací stojí jistě za zmínku technická realizace aplikace ZmapujTo.cz (původně na mapování černých skládek), která posléze přerostla v ZlepsemeCesko.cz. Dále je tvůrcem interaktivní mapy a systému pro organizaci naší největší dobrovolnické akce UklidmeCesko.cz, kterou také spoluorganizuje. KAMsNIM.cz je tak logickým pokračováním jeho environmentálních projektů a aktivit.

Nominaci zaslal/a: Radek Janoušek

Komentáře:

Barbora Vejtasová (15.07.2020 10:11:41)
Mirek je velmi skromný a pracovitý. Jeho projektem Ukliďme Česko, Kam s Ním? inspiruje ostatní a tím se zasazuje za čistší, lepší Česko.
Gabriela Andelova (10.07.2020 6:48:40)
Nominuj a fandim za snahu pomoci naši přírodě
Martina Vošahlíková (07.07.2020 15:18:52)
Nejlepší aplikace. Děkuji.
Dana Megova (03.07.2020 16:01:52)
Podporuji tento projekt a pana RNDr. Kubaska, protoze propaguje potrebnost spravneho zachazeni s odpady, trideni odpadu a usnadnuje lidem cestu k teto cinnosti.
Šárka Juřinová (02.07.2020 15:46:20)
Mirek věnuje svůj zápal a energii do činností , které mají smysl pro nás pro všechny. Za to velké díky.
Jana Poštorná (02.07.2020 14:03:33)
Mirka znám asi dva roky a velmi obdivuji jeho zápal do všeho co se týká ekologie a hlavně odpadů. Sleduji také jeho facebookové zpravodajství. Pravidelně se s kolegy zapojujeme do Ukliďme Česko a jejich novému projektu Kam s ním? velmi fandím. Jen vydržet a přeji hodně štěstí v soutěži! Jana :-)
Přidat zprávu