Projekt Emise zastupují Anna Joy Beck a Jan Ibler
Nominuji Projekt Emise, který se od roku 2013 věnuje znečišťování ovzduší a v posledních 2 letech i světelnému smogu. Společně s žáky 31 partnerských škol (ZŠ a SŠ) ze 4 krajů ČR se studenti zapojení do projektu vzdělávají v přírodovědných předmětech, ale i právu životního prostředí, svá zjištění prezentují na veřejných akcích a komunikací s politiky a úředníky na všech úrovních se snaží zvýšit stupeň ochrany životního prostředí.
Projekt založili dnes již absolventi Slezského gymnázia v Opavě (SGO), ale jeho řízení se mezi studenty předává z generace na generaci tak, aby o náplni projektu vždy rozhodovali výlučně současní studenti SGO. Vedení SGO spolu s učiteli, kteří mají zájem, projekt zaštiťují a dbají o jeho odbornost. Těší mě, že projekt i po letech své existence stále budí zájem o ochranu životního prostředí u nově příchozích studentů. Pro ostatní může být projekt inspirací, jelikož ukazuje, že pro změnu na jakékoliv úrovni stačí mít nadšení, chuť se vzdělávat a nebát se oslovit odborníky, úředníky či politiky. Tento fakt se odráží i ve spolupráci s vysokými školami a záštitami Ministerstva životního prostředí, hejtmana Moravskoslezského kraje či primátora Statutárního města Opavy. V nedávné době byly aktivity spojené s projektem Emise rovněž náplní projektu ERASMUS+ pro střední školy.
Projekt Emise dlouhodobě přispívá k budování pozitivního vztahu k přírodě a ochraně životního prostředí u žáků, studentů a široké veřejnosti. Zapojení studenti se věnují získávání nových znalostí, které pak v rámci osvěty předávají svým mladším i starším kolegům a široké veřejnosti na nejrůznějších environmentálních akcích. Před rokem 2017 Projekt Emise také aktivně podporoval zavedení legislativních nástrojů, které by umožnily kontrolu dodržování povinností provozovatelů kotlů v domácnostech.
Projekt Emise byl založen díky zájmů studentů o prostředí, ve kterém žijí nejen oni, ale i jejich spolužáci a rodiny. Studenti nechtěli a nechtějí žít v nepříznivém životním prostředí a vlastními silami se snaží přesvědčit ostatní lidi, aby jim svým chováním pomohli snížit zátěž, kterou na životní prostředí jako lidstvo klademe. Jelikož je SGO z regionu, který každoročně trpí nadměrně znečištěným ovzduším, zaměřili se studenti nejdříve na tuto problematiku. Podporovali změny zákona o ochraně ovzduší, informovali místní občany o možnosti využití kotlíkových dotací a prostřednictvím své brožury či osobním rozhovorem informovali vlastníky rodinných domů o správném vytápění a dalších možnostech, jak se k přírodě chovat lépe. Nová generace studentů si také všimla problému, který označujeme jako světelný smog, tento problém aktivně mapují a informují o negativních dopadech zbytečného a nevhodného osvětlení nejen na lidský organismus, ale i na ostatní přírodu.
http://emise.slezgymopava.cz/