Radim Maleček

Radim Maleček

Zahradník

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Pan Maleček se před deseti lety nastěhoval do hanácké vesnice uprostřed polí. Od té doby co se stal občanem Kralic, proměnil okolní krajinu k nepoznání. Osázel všechny polní cesty vybíhající z obce, vytvořil loučky oseté regionální bylinnou směsí, podporuje hnízdní podmínky pro ptactvo, zajišťuje vodu pro malý mokřad. Vysadit desítku kilometrů dřevin je jedna věc a ošetřovat, zalévat, chránit stromy a keře před zvěří je věc další. Pracuje s čelovkami i po tmě a vodu na zalévání bere z vlastní studny. Dokázal domluvit s vlastníky a s uživateli zemědělské půdy vznik ostrovů zeleně uprostřed velkých polí.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Za počinem stojí ing. Radim Maleček. Snad nejlépe jeho úsilí charakterizuje skutečnost, že si občané Kralic zvolili pana Malečka jako náplavu z města do zastupitelstva, a zastupitelé z něj chtěli udělat starostu. Radim je také vzorným manželem a tatínkem.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Radim zaujal občany vesnice. Změnu v okolí vesnice využívají k rekreaci, ke sportu k setkávání. Jsou zde třeba lavečky jako v parku. Občané se nebojí přiložit ruku k dílu. Vnesli do výsadeb další prvky. Třeba skalku, zídku apod. Krajinu začali lidé využívat k cestám do okolních vesnic. Část výsadeb slouží jako arboretum. Jsou zde jmenovky dřevin. Sázeny jsou především původní dřeviny v bohatém druhovém spektru. Po vzoru pana Malečka začínají měnit krajinu v dalších obcích na Prostějovsku.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Radim se nastěhoval do vesnice, v jejímž okolí nebyl strom. Jako lesní inženýr začal měnit krajinu tak, aby se mu líbila.

Nominaci zaslal/a: Ivan Stříteský

Komentáře:

Jana Jílková (07.07.2020 23:56:30)
Pana Malečka znám několik let. Je to nesmírně pracovitý a obdivuhodný člověk. V Kralicích na Hané vlastními silami a ve svém volném čase mění okolní krajinu. Moc rádi pravidelně navštěvujeme alej U Andílka, která je neuvěřitelnou pastvou pro oči i duši. Pan Maleček si cenu zaslouží především pro obrovské nadšení, vytrvalost a odhodlání. To, co dělá pro přírodu a pro nás všechny, je naprosto výjimečné. Moc si ho vážím a upřímně mu za to děkuji.
Martin Prokeš (31.05.2020 23:05:51)
Radim Maleček je neobyčejný člověk, který je naplněn upřímnou snahou všestranně pomáhat přírodě a krajině v okolí svého bydliště. Srdcem lesník a velký milovník přírody dlouho postrádal stromy v okolí obce Kralice na Hané, kam se před mnoha lety přistěhoval. Začal tedy sázet. A sází dodnes. A je to zatraceně znát. Troufám si říci, že pokud by dnes žil Jean Giono a psal by pokračování novely Muž, který sázel stromy, pak by se Radim, náš hanácký Elzéard Bouffier, mohl směle stát jeho hlavním hrdinou.

Radima znám více než deset let. Za tu dobu jsem byl mnohokráte svědkem nezměrného úsilí člověka, který ve svém volném čase, v různou denní dobu, ráno, večer, či za ne zcela příznivých podmínek v mrazu nebo dešti sázel stromy, kterými postupně rozrušoval jednotvárnost zemědělsky intenzivně využívané hanácké krajiny. Často jsem jej viděl, jak se, jsouc vyzbroje kanystry plnými vody vydával bojovat s nepřízní počasí a zachraňoval své čerstvé výsadby v horkých jarních a letních dnech. Při své snaze zlepšit své okolí nemyslel jen na stromy a keře – podařilo se mu založit několik louček, které každoročně udržuje a vybudoval mnoho drobných krajinných prvků, které umožňují návrat drobného ptactva, plazů, hmyzu do krajiny. S výčtem podobných počinů bychom mohli pokračovat i dále

Několikrát jsem byl nepřímým svědkem jeho boje s nepřízní osudu, kdy mu různí lidé kladli zdánlivě nezdolatelné překážky, kdy jeho práci mařili nepřející osoby a kdy mu ujaté starší stromy záměrně ničili vandalové. I v těchto těžších chvílích si zachoval svůj pozitivní náhled na život a byl schopen se přes tyto nesnáze překlenout a pokračovat ve své bohulibé činnosti. V poslední době se mu mnohokráte dostalo alespoň malého zadostiučinění, kdy si jeho výsadby oblíbili nejen obyvatelé Kralic, ale také okolních obcí a nedalekého Prostějova. Pro všechny zmiňované se stromy lemované polní cesty staly cílem krátkých vycházek za přírodou v pomyslné poušti hanáckých polí, kam by před lety běžný výletník nikdy nezavítal. Několik lidí Radimovi nabídlo pomocnou ruku, jiné dokázal nadchnout k podobným počinům na jiných místech, některé majitele zemědělských pozemků jeho příklad přiměl k obnově stromových výsadeb kolem polních cest. Mnoho lidí inspiroval svým vztahem k přírodě a všemu živému kolem. Včetně mě.
Radim Maleček v naší jednotvárné hanácké krajině širých lánů vytvořil něco úžasného. Jsem přesvědčen, že jeho mnohaletá práce zaslouží uznání.
Magda Valentová (19.05.2020 12:25:49)
Více se o výsadbách R. Malečka dozvíte na www.kralickeremizky.cz
Magda Valentová (19.04.2020 22:26:57)
Radim Maleček by si cenu zasloužil obdržet, jelikož dokázal opravdu velké dílo. Z jednotvárné krajiny velkých polních lánů s velmi omezeným výskytem dřevin vytvořil krajinu rozmanitou se stovkami různých stromů a keřů a to ve svém volném čase, vlastními silami a většinou na své vlastní náklady. Stromy sázel s nadšením a nezměrným úsilím s vidinou pestré krajiny plné různorodých živočichů, což se mu podařilo. Vysázené aleje a remízky se stávají domovem pro mnohá zvířata, jejichž počty se zvyšují. R. Maleček mnoho času věnuje i údržbě remízků, především zalévaní, řezu stromů a kosení trávy, což je vzhledem k rozloze remízků dosti náročné. Své výsadby obohatil stojánky pro ptáky. Rozmístil několik budek pro ptáky a chce jejich počty zvýšit na sto, což mají v plánu využít ornitologové pro svůj výzkum. Sázení se nevzdal ani v případě, když mu neznámý vandal zničil březovou alej. Navíc je velmi schopen nadchnout své okolí pro podporu výsadeb svým ohromným nadšením a přesvědčit lidi o nutnosti proměny krajiny. Dokáže je motivovat a náležitě ocenit jejich pomoc. Právě díky jeho nezměrnému nadšení se mu podařilo získat podporu místních zemědělců, kteří souhlasili s vytvořením remízků na svém území a dokonce finančně přispěli na výsadbu stromů. Místní myslivce přiměl ke společnému vytvoření kruhového remízku. Svým dílem vzbuzuje u lidí obdiv. Zájem napodobit jeho výsadby navíc projevilo několik lidí z okolních vesnic, včetně mě. R. Maleček se umí opravdu velmi nadchnout a obětovat se s velikým sebezapřením správnou věc, pro zlepšení krajiny. Dokázal mi vysvětlit a názorně ukázat, jak jsou stromy v krajině důležité. Jeho práce a pomoc přírodě mě velmi zaujala, proto jsem mu začala pomáhat při výsadbě a údržbě remízků. Viděla jsem, jak každý strom dokáže krajinu oživit. Proto jsem začala sázet i v mé rodné obci. Je třeba říci i to, že o výsadbách R. Malečka se několikrát psalo v novinách.
Přidat zprávu