Milan Peňáz

Milan Peňáz

biolog

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Pan Peňáz dokazuje lásku k Vysočině mnoha počiny. Uspořádal výstavu fotografií o zaniklé obci Chudobín, následně o ní napsal úspěšnou publikaci. Podílel se na dalších místopisných publikacích. Vykonává přednáškovou činnost (lesnictví, ichtyologie, náboženství). Založil První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně. Navrhl a absolvoval kampaň Chudobínské borovice v cestě za titulem Evropský strom roku.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Pan Peňáz od čtyřicátých let minulého století uchovával fotografie, které v mládí pořídil aby alespoň v nich zachoval vzpomínku na obec, která byla zatopena vodami Vírské přehrady. U příležitosti půlstoletí od zahájení provozu vodního díla uspořádal výstavu těchto fotografií. Když mu obec Vír nabídla financování publikace o Chudobínu, tuto spolu s kolektivem autorů velmi kvalitně zpracoval. Do kolektivu patřili: PhDr. Jiří Bartoň Ing. František Faktor Mgr. Marta Martoňová RNDr. Mojmír Hrádek, CSc. Doc. RNDr. Karel Hudec, DrSc. Ing. Miloš Koráb Prof. RNDr. František Kubíček, CSc. Doc. Ing. Jan Lacina, CSc. Ing. Jiří Munzar Doc. Ing. Jiří Peňáz, CSc. PhDr. Jana Pospíšilová PhDr. Marta Toncrová Pro mne osobně je pan Milan Peňáz příkladem člověka, který i ve vysokém věku přichází s neotřelými myšlenkami, které dokáže sám uvádět v život. Velmi sympatické je, že všechny tyto myšlenky se točí kolem přírody, lidí a našeho životního prostředí.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

V případě publikace o Chudobínu mne velmi zaujal jednak vizionářský přístup při pořizování fotografií i čas, po který byly uchovávány, i finální využití těchto materiálů. Činnost spolku je nádherným příkladem smysluplného využití volného času seniorů, spojeným s humorem i edukační činností. Navržení Borovice do soutěže ukazuje na schopnost pana Peňáze nalézt ve zdánlivě obyčejném stromu krásu, kterou nakonec ocenily desetitisíce lidí z celé Evropy. Podotýkám také, že veškeré aktivity prováděl pan Peňáz bez nároku na finanční odměnu.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Pan Milan Peňáz se narodil v Brně, ale konec války prožil u své babičky v obci Chudobín. Tam pravděpodobně začala jeho láska k tomuto kraji. Přesto, že svůj pracovní život plně využil pro práci ve Výzkumném ústavu obratlovců, volný čas vždy věnoval Vysočině, její přírodě a krajině. Vzhledem k širokému okruhu přátel ve vědeckých kruzích dokázal zpracovat kvalitní publikaci o zaniklé obci Chudobín. Ta původně neměla mít knižní formu, z počátku se jednalo o krátkodobou výstavu, která byla předvedena v obcích Dalečín a Vír. Když přišel Vír s nabídkou financovat publikaci knihy, pan Peňáz během jednoho roku zpracoval materiály na dvě stě stránkovou knihu, která byla vydána nejprve nákladem dva tisíce kusů. Po vítězství Chudobínské borovice v anketě Evropský strom roku následoval dotisk rozšířené publikace (náklad tisíc kusů).

Nominaci zaslal/a: Ladislav Stalmach

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu