Jana Peigerová

Jana Peigerová

studentka EF TUL

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Kurňa chytrý kurník je plně automatický slepičí kurník, který bojuje s výzvou klecových chovů. Chytrý kurník je díky své soběstačnosti minimálně náročný na obsluhu. Údržbu vyžaduje maximálně jednou za dva týdny. Časově nenáročná a ekologicky přátelská alternativa tradičního chovu slepic si za cíl klade rozšíření malochovu do českých domácností, čímž zajistí pravidelný přísun čerstvých a kvalitních produktů.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Tvůrkyní chytrého kurníku Kurňa je studentka Jana Peigerová z Českého Dubu. Projekt Kurňa chytrý kurník přihlásila mladá podnikatelka do minulého ročníku start-upové soutěže START-UP TUL pořádané Student Business Clubem Technické univerzity v Liberci, kde od roku 2019 studuje na Ekonomické fakultě. V soutěži v roce 2020 získala Cenu nadace Jablotron.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Kurňa chytrý kurník přispívá ke zlepšení životního prostředí návrhem řešení problému klecových chovů slepic, který je v současné době velmi aktuální. Kurník také může být vyroben ze zbytkového dřeva bez speciální kvalifikace, tudíž dochází k maximálnímu využití materiálu.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Hlavním důvodem, který přivedl Janu Peigerovou k návrhu prvního Kurňa chytrého kurníku, byla snaha o snížení počtu klecových chovů a zároveň rozšíření malochovu drůbeže po celé České republice. Jejím cílem je dostat k lidem čerstvé domácí produkty. Cílovou skupinou tvoří ekologicky smýšlející jedinci a lidé, kteří se nemohou nebo nedokážou slepicím aktivně věnovat každý den. Jsou to hlavně osoby s pohybovými omezeními, senioři a zaneprázdněné rodiny, které ale mají dostatek prostoru na zahradě (v ČR cca 1,5 milionu domácností). Projekt ve svém business plánu zahrnuje i vizi rozšíření chytrých kurníků do základních škol, které by jej mohli využít pro účely zpestření praktické výuky.

Nominaci zaslal/a: Jaroslav Demel

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu