Lucie Poubová a Kristýna Holubová

Lucie Poubová a Kristýna Holubová

zakladatelky SWAP Prague, z.s. a propagátorky udržitelného životního stylu

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Nominuji zakladatelky swapování v ČR. Swapy změnily pohled na získávání věcí už tisícům lidem včetně mě. Lucie Poubová a Kristýna Holubová pátým rokem učí ČR i SR, že je možné věci získávat a zacházet s nimi s ohledem na životní prostředí i svoji peněženku. Na eventech zvaných SWAPY se návštěvníci zbavují přebytků z domácností (oblečení, knih, domácích potřeb) a berou si, co potřebují. Za 5 let uspořádaly 60 akcí, na které přišlo 12.000 lidí a kde se vyměnilo 115.000 kilogramů věcí.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Iniciátorky swapování o udržitelnosti nejenom mluví, ale doslova jí žijí - prostupuje vším, co dělají. A dokážou k tomu inspirovat ostatní, stejně jako se to stalo mně. Díky nim jsem začala jinak přemýšlet o věcech, tom, co vlastním, co si kupuju, co potřebuju. Než si něco koupím, vždy se to nejdřív snažím sehnat buď na swapu, nebo minimálně z druhé ruky. Podobně swapy inspirovaly už desítky organizací, komunit a desítky tisíc jednotlivců. Lucie s Kristýnou pomohly napřímo etablovat swapy v Plzni, Bratislavě nebo Žilině, kde na akci chodí stovky lidí denně. Jejich práce zdaleka není u konce a Kristýna s Lucií už jako SWAP PRAGUE z.s., chystají další výpady do regionů, kde má swapování velký potenciál snížit množství odpadu a hlavně mu předcházet. Stačí málo a tato jednoduchá metoda zasáhne všechny bez rozdílu věku či ekonomické situace. Spojuje lidi a ukazuje možnosti.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Součástí swapů je i interaktivní doprovodný program. Workshopy, přednášky či diskuze na témata, která nejsou lehká či populární, umí Lucka s Kristýnou podat tak, že návštěvník nepropadne enviromentální depresi, ale je tak akorát motivovaný změnit svoje návyky směrem k udržitelnosti. Na swapy přináší témata jako je upcyklace, základy šití nebo materiál znalství a dokážou je podat zaímavě a s lehkostí. Navíc si svoje know-how nenechávají jen pro sebe, ale myšlenku swapu systematicky šíří do dalších krajů i za hranice.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Kristýna s Luckou uspořádaly svůj první swap jako doprovodný program první bezobalové konference v Praze, které se účastnila i průkopnice zero waste Bea Johnson. Tenkrát přišlo na swap několik desítek lidí z okruhů přátel a známých a pořadatelky ještě nětušily, že spustí swapovací šílenství široko daleko. O swapu mluví jako o alternativě k nákupu, točí videa a publikují, konzultují vzniky swapů i skupin po celé ČR a SR. Samy spravují skupinu na FB, kde najdete 24.000 aktivních swaperů a kde denně proběhnou stovky výměn. V době covidu se tak výměnný obchod nezastavil naopak - swap jednou z mála možností, jak se v uplynulém roce zbavit smysluplně přebytků a získat něco ze sortimentu, který se nedal zrovna kvůli uzavření obchodů koupit. Swapují se různé věci od oblečení přes knihy a domácí potřeby až po služby jako je ostříhání vlasů, přimontování poličky apod.

Nominaci zaslal/a: Pavlína Šmajzrová

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu