Marcela Knápková

Marcela Knápková

státní zaměstnankyně, dobrovolnice

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Naše mamka Marcela Knápková ve svém volném čase učí děti z Byniny a okolí, jak se chovat v lese a přírodě, pořádá pro ně naučné procházky a pohádkovou formou se snaží probudit v nich vztah k životnímu prostředí. Na podzim organizovala po okolí rozvěšování krmítek pro ptáky a zimní přikrmování zvěře z toho, co přes léto nasbírala.
Dále chodí po hospice Citadela se psem jako canisterapeutka a při té příležitosti nosí s sebou třeba houby a větve, bylinky, nebo něco z lesa přímo pacientům, kteří už dlouhou dobu nebyli venku v přírodě, až do postele. Vypráví jim co zrovna roste nebo co je zajímavého, co kde našla atd.
Letos poprvé v Bynině vyzvala spoluobčany ke sběru nepořádku v okolním lese, což mělo velký ohlas a strhla svým nadšením i některé sousedky, říkají si "Roby z Komonice ", s kterými chodí po lesích a v batohu odnáší odpad z celého okolí. Není organizovaná v žádném spolku, dělá to zadarmo, děti učí hrát si se šiškami a přírodními materiály, které nic nestojí, ze starého vyrábí nové. Potřebuje-li peníze na odměny pro děti na těchto akcích, tak nežádá o granty a podporu obce, ale sežene si na internetu použité oblečení, které pak nabízí za symbolické ceny a z toho to platí, takže se ty věci nevyhodí, ale použijí se zase dál.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Je to úplně obyčejná žena používající selský rozum. Sbírá léčivé bylinky, propaguje ekologii a bezodpadové hospodářství. Snaží se zapojit ostatní obyvatele Byniny do vztahu k okolnímu prostředí a místu kde bydlí. Nás jako dcery neustále překvapuje, jak dokáže využít okolní prostředí, les a přírodu k zaujetí dětí obyčejnými věcmi, které ostatní přehlížejí a svým příkladem strhává další lidi.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Odlišuje se tím, že osobním přístupem dokazuje, že z minima se dá vytěžit maximum a že osobní příklad funguje. Nadšení pro fungující zákonitosti přírody. A že k tomu, aby se něco změnilo, není potřeba hromada peněz, ale mnohdy stačí chtít a věřit.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Hlavně to byl nezájem ostatních o své okolí,konzumní způsob života a chyběl někdo, kdo by se angažoval na úkor svého pohodlí.

Nominaci zaslal/a: Lenka a Markéta Knápková

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu