Hana Korvasová

Hana Korvasová

ředitelka Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání Brno

Představení dlouhodobého přínosu

 
Představení osobnosti nominované na Cenu Josefa Vavrouška

Hana je nejen výjimečná manažerka a zkušená vyjednavačka, ale především výjimečná a silná žena. Během své pracovní kariéry se může pyšnit mnoha úspěchy. Je spoluzakladatelkou a dlouholetou ředitelkou Lipky, čtyři roky působila i jako předsedkyně Sdružení SEV Pavučina, kde je doposud členkou výkonného výboru. Je rovněž vysokoškolskou pedagožkou, lektorkou, dlouholetou vedoucí řady kroužků a klubů mladých ochránců přírody, spoluautorkou publikace Hrajeme si na přírodu a matkou dvou úspěšných dcer.

 
Čím inspiruje její příběh, proč je podle navrhovatele důležité, aby cenu dostala

Na poli českého environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty patří Hana mezi velmi významné a výrazné osobnosti. Je za ní vidět více než čtyřicet let obrovského množství práce a především konkrétních výsledků, kterými posunula tuto oblast kupředu. Její celospolečenský přínos je absolutně nevyčíslitelný. Lipka, organizace, kterou krok za krokem vybudovala, pod jejím vedením vzkvétá. Z maličké organizace je dnes zařízení s pěti pracovišti a 70 zaměstnanci.

 
Jaké jsou výsledky činnosti nominovaného, co všechno se mu podařilo dokázat

Hance se podařilo vybudovat Lipku a následně ji rozšířit na pět pracovišť. Řídí ji již 19. rokem, přičemž udržuje velmi vysokou kvalitu ekopedagogických služeb pro školy i veřejnost. Hanka dokázala jako skvělá kapitánka a zároveň kormidelnice provést Lipku rozbouřenými vodami během těžkého období koronaviru. Souběžně se založením Lipky se podílela na vzniku Rezekvítku - spolku pro ekologickou výchovu a ochranu přírody, jehož se od roku 1991 stala první předsedkyní a posléze ředitelkou. Díky její podpoře a osobnímu nasazení se uskutečnilo také udílení cen Ekopubliky za rok 2018 a 2019. Je takřka neuvěřitelné, že se při rozsahu svých aktivit dokáže také intenzívně věnovat ekopedagogické přípravě a v současné době on-line výuce pro řadu studijních oborů PdF MU i PřF UP. Nenechává své lidi klesat na mysli a podporuje je v pomoci např. službami v Dětském domově ve Vranově u Brna, péčí o děti rodičů nejvytíženějších profesí ve spolupráci se Science centrem VIDA! apod.

 
Co pro navrhovatele nominovaný člověk znamená

U Hanky velmi obdivuji její mimořádnou cílevědomost a nasazení, se kterým dokáže s trpělivostí a citem prosadit důležitá rozhodnutí pro ekologickou výchovu a životní prostředí. Nikdy se nevzdá při prvním ani druhém neúspěchu. Naopak to ji motivuje k ještě silnější argumentaci a využívá při tom nejen svých znalostí, ale i vysokých organizačních schopností. Umí odhadnout schopnosti jiných, dát jiným prostor k jejich rozvoji a vždy je připravená každého podpořit.

Nominaci zaslal/a: Ing. Bc. Anna Hubáčková

Komentáře:

Yvonna Gaillyová (30.04.2021 23:58:26)
S velkou radostí podporuju nominaci Hanky Korvasové. Je neskutečná, její práce je obdivuhodná. Stojí v čele, ale to neznamená, že někomu cloní, že "její lidé" by přes ni nebyli vidět.
Lucie Poppová (23.03.2021 13:28:09)
Podporuji nominaci Hanky Korvasové. Obdivuji její nadšení, radost, nápady a s jakým nasazením a elegancí zvládá všechny výzvy :)
Alena Uhříčková (22.03.2021 11:38:03)
Připojuji se k nominaci Hanky Korvasové na cenu Josefa Vavrouška. Hanka je již dlouhou řadu let velkou osobností a skromnou ženou. Celý svůj život se věnuje ochraně přírody a environmentálnímu vzdělávání. Společně s Alešem Máchalem jsou zakladatelé Lipky a oba jsou také mými velkými vzory lidskými i profesními. Na Hance obdivuji, jak dokáže posunovat věci kupředu i tehdy, když se zdá, že jsou před ní nebo před lipkou nepřekonatelné překážky. Jedním z jejích obrovských přínosu pro nás všechny je to, že usilovně pracuje na systémových změnách a tím pozitivně ovlivňuje velké množství lidí. Obdivuji také její manažerské schopnosti, kdy nám kolegyním a kolegům dává velký prostor pro realizaci. Má obdivuhodnou schopnost objevovat a podporovat v lidech kolem sebe jejich často zatím ukryté silné stránky.
Tomáš Potfaj (11.03.2021 12:07:12)
Za Hanku muze mluvit jednak Lipka (se vsemi jejimi pridruzenymi "chapadly" a presahy), ktera je v oblasti EVVO organizaci prikladnou a velice inspirujici - minimalne celorepublikove. Predevsim vsak je to Hanka samotna - na prvni pohled nenapadna a ticha, s nesmirnou energi, prehledem, nadhledem a tahem na branku.. Nemuzy jinak, nez se k nominaci pripojit.
Lenka Skoupá (10.03.2021 10:34:45)
Hanka je neobyčejná osobnost, s obrovským srdcem a tahem na branku. Profesionál, který dokáže vést a řídit Lipku, zároveň podporovat pracovní tým a šířit dobrou náladu. Má lví podíl na celorepublikovém rozvoji EVVO, smekám před pracovním a osobním nasazením.
Ivana a Jan W. Jongepierovi (04.03.2021 17:07:43)
Známe Hanku už řadu let a na setkání s ní se vždy těšíme. Je osobností s velkým optimismem, se smyslem pro humor a koncepčním myšlením. Umí předat spoustu pozitivní energie, která se zúročuje na mnoha polích v oblasti environmentální výchovy. Přes nesporné úspěchy a zásluhy zůstává skromnou a vždy každému ochotnou pomoci. Velmi si vážíme i jejích odborných znalostí a zkušeností.
Pavel Nováček (04.03.2021 13:13:00)
Vřele podporuji nominaci Hanky Korvasové na Cenu Josefa Vavrouška. Soustavně a prakticky celý život se věnuje environmentální výchově a vzdělávání, v poslední době pak velmi úspěšně řídí asi největší středisko ekologické výchovy v ČR: Lipku - školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno. Pokud v letošním roce získá Cenu Josefa Vavrouška Hana Korvasová, bude cena určitě v dobrých rukou.
Dana Kellnerová (04.03.2021 13:08:58)
Hana je obdivuhodně silná žena. Znám ji asi 35 let, a tak vím s jakou grácií a úžasným diplomatickým nadáním dokázala naplňovat svoje (naše) vize. Velmi cílevědomě pracovala a pracuje pro Lipku, ale také tvrdě pracovala sama na sobě, čímž inspirovala nás, její spolupracovníky. Nesmírně si cením jejího pevného vedení Lipky, při kterém jsme ale nepociťovali ješitnost šéfa. Naopak, posilovala naši roli v organizací tím, že nám projevovala důvěru a ponechávala nám značnou svobodu v rozhodování. Oceňuji také její ochotu pomáhat potřebným a jistě mohu říci za všechny pracovníky Lipky, že nám pomáhá i její skvělý humor. Podporuji její nominaci.
Libuše Jozková (04.03.2021 10:46:46)
Hanku jsem poznala spolu s dalšími "lipkovými lidmi" na konci minulého století. Je "obrovský tahoun", pozitivista a bez diskuzí dlouhodobě významná osobnost v oblasti EVVO nejen na jihu Moravy, ale v celé České republice. Je pozitivním vzorem pro mnohé (nejen pro mladé a začínající), kteří se ve své práci EVVO věnují. Vždy jsem mimo jiné obdivovala (a obdivuji stále) její nadhled a specifický humor, ráznost a cílevědomost, jasnost a srozumitelnost, schopnost argumentovat a v širokém záběru "bojovat" za EVVO. Smekám před jejími úspěšnými jednáními s politiky, protože získat důvěru, respekt a najít "společný jazyk" pro vyjednávání není snadné. Nominaci Hanky Korvasové na udělení CJV bez jakéhokoliv váhání podporuji.
Jiřina Prošková (04.03.2021 8:56:41)
Hanka je profesionálka, která nezklame, pomůže a ničeho se nezalekne. Cena jí po zásluze patří.
Tomáš Komrzý (04.03.2021 8:29:33)
Lipka. Myslím, že pouze těchto pět písmen, která znamenají něco naprosto unikátního nejen v českých podmínkách, si zaslouží obrovské ocenění. A Hanka má na tom, kde Lipka nyní je, lví podíl. Vždy jsem obdivoval Hančinu univerzálnost, o její výdrži a "tahu na bránu" ani nemluvě.
Lubomír Tichý (03.03.2021 21:08:11)
S Hankou se dobře znám už od roku 1991 (už to bude 30 let!). Celou tuto dobu s obrovským obdivem sleduji, jak se jí podařilo i přes takřka nepřekonatelné překážky většinu svých představ a cílů nejen naplnit, ale neúnavně dál rozvíjet. A to by nebylo možné bez jejího vřelého a kamarádského přístupu k jejím spolupracovníkům a podřízeným, kterým vždy dokázala vytvořit invenční prostředí a možnost realizace vlastních nápadů. Myslím, že zejména díky tomuto přístupu a vedení je Lipka dnes mnoho NEJ ve světě ekologické výchovy a vzdělávání v České republice. Byl bych velmi potěšen, kdyby Hanka letošní cenu Josefa Vavrouška získala, protože si ji právem zaslouží.
Tomáš Hodek (03.03.2021 19:35:08)
Brněnská Lipka v rukou Hanky Korvasové, je fenomenálním propojením toho nejlepšího, co si lze v ekologické výchově představit. Skromnost, pracovitost, trpělivost, důslednost a poctivost, se kterou Hanka dokáže k sobě poutat skvělé lidi, se kterými ostrůvky pozitivní deviace proměňuje na celospolečenskou normu je tak přirozené, jako že každý rok zjara na louce vyrostou petrklíče a sněženky. Jsou to nepřehlédnutelné výsledky dlouhodobé práce, které za Hanku hovoří. Hanka patří k lidem, kteří neustále posouvají a zvyšují kvalitu environmentálního vzdělávání osvěty a výchovy a CJV jí plně náleží.
Martin Kříž (03.03.2021 17:57:37)
S údivem zjišťuji, že Hanka Korvasová ještě nemá cenu Josefa Vavrouška. Přitom je to člověk, který nejenže stojí za vznikem a mnoholetým řízením brněnské Lipky nebo Rezekvítku, ale ovlivňuje desítky let environmentální výchovu v celé republice. Přes spoustu managerské práce si najde čas na vysokoškolskou výuku nebo publikační činnost. Umí být nepředstavitelně nad věcí, jen tak něco (a že je toho v oboru dost) ji nerozhází. Má vlídné slovo nejen pro své „lipkovské“ lidi, ale umí s nadhledem řešit věci napříč environmentální scénou. Ve svém věku je neuvěřitelně novátorská, obklopuje se skvělými lidmi a energie má na rozdávání. Rozhodně se k nominaci připojuji.
Zita Dvořáková (03.03.2021 17:53:02)
Hanku znám cca. osm let co se pohybuji v oblasti environmentálního vzdělávání. Předchozí komentáře plně vystihují její osobnost, její přínos pro EVVO. Když jsme jako začátečníci v této oblasti potřebovali pomoci, poradila, podpořila. Domnívám se, že Hanka splňuje všechny předpodklady k udělení Ceny Josefa Vavrouška.
Michal Bartoš (03.03.2021 17:41:34)
Hanka je naprosto neuvěřitelná osobnost, v životě jsem nepochopil, jak zvládá to co dělá, přitom se srdcem, poučeně, vytrvale, dokonce s úsměvem. Vím jak je to v environmentálním vzdělávání složité. K Hance a k tomu, co se jí v Lipce a s Lipkou podařilo mám ohromný respekt. Velmi bych si přál, aby Hanka byla oceněna právě touto cenou, která má v těch různých oceněních kolem nás, pořád svůj význam a smysl. Odpovídající tomu, jak Hanka žije, jedná a tvoří po celý svůj život.
Petr Laštůvka (03.03.2021 14:18:58)
V oblasti environmentálního vzdělávání, chcete-li po staru ekologické výchovy, byste těžko hledali osobu s tak velkými zásluhami a přínosem, jako má Hanka. Nebudu komentovat její zásluhy za vznik, rozvoj a jedinečnost Lipky, jež byly popsány v nominaci a dřívějších komentářích. Určitě ale stojí za zmínku, že Hanka stála také za vznikem občanského sdružení Rezekvítek (nyní Rezekvítek, z.s.), které i nyní vyniká v oblasti ochrany přírody či třeba publikační činnosti EVVO, a desetiletí stála v jeho čele. Hanka vždy nezištně podporovala ostatní ekologické organizace a ekostřediska, byla u vzniku Sdružení středisek EVVO Pavučina a je stále v jeho vedení.
Její nominaci plně podporuji.
Zdeňka Jičínská (03.03.2021 13:30:55)
Hanka řídí jednu z největší EVVO organizací v ČR, pracuje s obrovským nasazením, má výbornou intuici, podílí se na spoustě důležitých záležitostí a úkolů na regionální i národní úrovni. A při tom všem zůstala "obyčejnou ženskou", která dokáže podpořit, vyslechnout, nikdy vás "nepošle do háje" nebo "nehodí přes palubu". Naopak trpělivě vyslechne, je vstřícná, vlídná, snaží se pomoct a najít nejlepší možné řešení, ať jsou problémy sebezapeklitější.
Aleš Máchal (03.03.2021 12:09:17)
I mezi renomovanými osobnostmi EVVO v ČR je málo tak výrazných, obdivuhodných a jen obtížně nahraditelných lidí jako je Hana Korvasová. Cílevědomost, houževnatost, maximální nasazení i vysoká ekopedagogická odbornost jsou v jejím případě v neobyčejném souladu. I při svém maximálním vytížení v manažerské roli ředitelky Lipky se dokáže naplno věnovat také ekopedagogické přípravě studujících učitelských a vychovatelských profesí. Velké uznání zaslouží i její schopnost a ochota vytvářet podmínky pro profesní a manažerský růst i těm nejmladším kolegyním a kolegům, ale dávat prostor také těm, o kterých je přesvědčena, že jsou schopni zastat některé činnosti lépe než ona sama. S bohatými zkušenostmi z více než 40 let aktivní činnosti v EVVO na místní, krajské i republikové úrovni je stále vysoce ceněnou lektorkou i mentorkou také v dalším vzdělávání pedagogických pracovníků a vyhledávanou spolutvůrkyní koncepčních dokumentů především v oblastech péče o životní prostředí a školství. Domnívám se, že Hanka splňuje všechny předpoklady k udělení CJV a jsem pevně přesvědčený, že Josef Vavroušek by měl z jejího ocenění upřímnou radost.
Přidat zprávu