Michal Polanský

Michal Polanský

zalévač stromů

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

"Zachránit strom je lepší, než vysadit nový," by mohlo být motto iniciativy Zalej mě! Jejím cílem je péče o městskou zeleň a šetření vody. Konkrétně se jedná o zalévání stromů, které často trpí v dlouhých suchých epizodách. Projekt sází na solidaritu lidí, kteří se ujmou zavlažování stromů ve svém okolí. S tím jim pomáhá interaktivní mapa zobrazující stromy v konkrétní lokalitě včetně úhrnu srážek či potřeby vody. Kromě Brna je možné se nyní zapojit i v Českých Budějovicích, Litomyšli a Tišnově.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Michal Polanský je odjakživa nadšenec, optimista a chrlič nápadů, které na rozdíl od většiny ostatních umí dotáhnout do úspěšného konce. Od mládí působil jako dobrovolník a organizátor dobrovolných akcí pomoci pro přírodu v Hnutí Brontosaurus. Po studiu systémového inženýrství, přešel do velké nadnárodní společnosti, kde hledal úspory paliva u letadel a díky jeho nápadům dnes letadla šetří tisíce tun paliva ročně. Jak v práci, tak ve volném čase tak řadu let přemýšlel, jak přispět ke snižování globálního oteplování a jeho projevů. Je například propagátorem bílých střech pro ochlazování měst a inicioval vývoj aplikace pro podporu lidí toužících snížit svůj vliv na životní prostředí nebo prosadil obnovu starobylé topolové aleje. Jeho největším ekologickým projektem je ale iniciativa a mapová aplikace Zalej mě! Kvůli ní opustil místo ve firmě a poslední dva roky se jí věnuje naplno.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Zalej mě! je koncept, který by mohl zachovat města plná stromů a při tom naučit velkou část obyvatel pečovat o přírodu. Kdo přiloží ruku k dílu, bude i aktivnější a tím získají města, stromy, lidi i životní prostředí. Přitom zalévat stromy může každý od dětí po jejich babičky a dědečky a všichni tak mohou společně pečovat o své okolí, přírodu a planetu. Michal viděl, jak stromy trpí a nebál se kvůli nim opustit dobře placenou práci. Místo algoritmů do letadel teď učí lidi zalévat stromy.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Na stránkách iniciativy je článek z pera autora „Jak to začalo aneb park žíznivých stromů“, který to vysvětluje: „Cestou do práce občas procházím parkem u Janáčkova divadla a poslední dobou vidím, jak trpí suchem. Park je plný stromů, kterým chybí vláha. Většina má suché větve a mnohdy se v koruně třepotá pár posledních lístků. Jsou mezi nimi jak mladé stromky, tak i století mohykáni. Kdyby jim tak někdo vodu donesl, když už jejich kořeny na žádnou nedosáhnou. Jednou mi konečně došlo, že vlastně trpí zbytečně. Brno je přece plné lidí, kteří se s nimi jistě rádi o trochu vody podělí. Když ušetří pár litrů denně nebo se občas osprchují bez mýdla a zalijí tím některý strom, mohou jich spoustu zachránit. ... Odborníci z Veřejné zeleně města Brna byli nadšení a hned jsme se domluvili na testovací fázi. Během ní se ošetří a připraví asi 200 stromů, aby se k nim dala lít donesená voda a označí se cedulkou s bližšími informacemi. A my vytvoříme aplikaci, která bude lidi motivovat a ukáže, které stromy zalít.“

Nominaci zaslal/a: Petr Ledvina

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu