Ondráš Přibyla

Ondráš Přibyla

ředitel neziskovky, lektor nenásilné komunikace

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Nominujeme Ondráše Přibylu za jeho úsilí o zkvalitňování diskuze a komunikaci vědeckých poznatků o klimatické změně, které ztělesňuje jím iniciovaný a vedený projekt Fakta o klimatu. Společně s týmem přetváří mnohdy abstraktní data o změně klimatu do názorných infografik a vysvětlujících textů, které pomáhají lepší orientaci v tématu. Ondrášovou silnou stránkou je schopnost propojovat různé aktéry, a to jak uvnitř environmentálního hnutí, tak napříč firemní, politickou či akademickou sférou.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Ondráš Přibyla je vystudovaným fyzikem, mediátorem a lektorem nenásilné komunikace. Spojuje v sobě jak detailní znalost aspektů klimatické změny, tak schopnost komunikovat tyto znalosti dále a to téměř jakémukoliv publiku. Ať už jde o studenty, vědecké kolegy, zástupce firem či poslance. Na Ondrášovi si ceníme právě této schopnosti propojovat různé aktéry dohromady a napomáhat porozumění tomu, co klimatická změna představuje, a tedy hýbat se statusem quo. Dále nás inspiruje svým přístupem k řízení celého projektu: snaží se vybudovat interní kulturu, ve které se vnímáme i jako lidé, nejen jako "pracanti". Snaží se mířit pozornost směrem, kde má práce největší smysl a posouvá nás k cíli. I přes vícero úspěchů a ocenění (od prezentací v médiích či v parlamentu) si zachovává svou pokoru. Je si vědom svých nedokonalostí a učí se nás všech (od tvorby webu až po vizualizaci dat), aby dokázal lépe porozumět nám i vytvářenému dílu.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Projekt Fakta o klimatu (https://faktaoklimatu.cz/), který Ondráš spoluzaložil, je výjimečný svým pestrým složením; jeho součástí jsou lidé z mnoha oblastí – informatiky, energetiky, ekonomie, vizualizace dat, vzdělávání, přírodovědy atd. Mezioborové propojení je to, co umožňuje vytvářet kvalitní výstupy, které jsou jak odborně podložené, tak srozumitelně komunikované. Základ v datech mu umožňuje propojovat mnoho hráčů české scény.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Když v Česku začaly stávky Fridays for Future, začal Ondráš oslovovat novináře a ptát se jich, jak budou o stávkách za klima psát. S překvapením zjistil, že novináři jsou v otázkách změny klimatu trochu ztracení. Kromě časového shonu v redakcích představovala velkou překážku obtížná dostupnost informací, které jsou obvykle ve formě akademických článků doprovázených velkými datasety. Kvůli tomu všem tak novináři často informovali o tom, kdo na stávce byl místo klimatického stavu, na který chtěla stávka poukázat. To bylo impulsem pro vznik projektu Fakta o klimatu, který pomáhá zkvalitňovat českou diskuzi o klimatické změně pomocí zpřístupňování dat formou srozumitelných infografik a textů. Tyto výstupy tak mohou použivat novináři, ale nejen oni, pro reportování o klimatické změně. Projekt je založen na principech open source, všechny materiály a data jsou tak k dispozici pro stažení, sdílení a další úpravy komukoliv, kdo projeví zájem.

Nominaci zaslal/a: Martin Ukrop

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu