Stanislav Pernický

Stanislav Pernický

předseda MO Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Neúnavná práce na objasnění otravy řeky Bečvy ze září 2020. Každodenní agenda, poukazující na špatnou práci orgánů, které havárii vyšetřují, poukazování na opominutí a důležité aspekty, které oficiální vyšetřování pomíjí. Obětavá a dobrovolná práce pro revitalizaci řeky. Nejprve organizace vylovení a asanace mrtvých ryb, posléze organizace vlastních akce na objasnění otravy, průzkum terénu a hledání logických míst a spojitostí otravy. Neutuchající úsilí nenechat havárii „vyšumět“ a zamést kauzu pod koberec.

 
Kdo za tímto počinem stojí? Co pro navrhovatele znamená a čím inspiruje? A jak může inspirovat další

Ing. Stanislav Pernický je celoživotní rybář, předseda místního organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou. U Bečvy se narodil a celý život s ní žije. Až do otravy nebyl nijak známou osobností, zejména ne v ochranářských kruzích. Velmi mě imponuje klidnou, racionální a soustředěnou snahou pomoci objasnit otravu, jaká v ČR nebyla desetiletí. Organizoval práce na asanaci řeky od samého počátku, je "oznamovatelem" otravy. Přitom svědectví jeho i jeho kolegů byla od počátku bagatelizována či brána na lehkou váhu. Podle mých dlouholetých zkušeností ohledně vodních ekosystémů, ale postupovali rybáři zcela správně, v pravém slova smyslu profesionálně a ze všech zúčastněných nejlépe. Ve vodě strávili desítky, možná stovky hodin. Dobrovolně a ve svém volném čase. V dnešní době (duben 2021) se snaha ing. Pernického a hustopečských rybářů také soustředí na obnovu života v řece.

 
Čím se odlišuje nominovaný počin od běžné činnosti osobnosti, skupiny, organizace, firmy

Tento počin supluje nedostatečnou a alibistickou práci orgánů státní správy a samosprávy, pravděpodobně i vyšetřovacích orgánů.

 
Důvody, které vedly nominovaného k počinu, jeho příběh

Důvody jistě není třeba detailně specifikovat. Bezprecedentní otrava 40 km řeky, kde uhynulo 40 tun ryb a mnoho dalších živočichů v úseku Choryně-Přerov, zná dnes každý. Imponuje mi klidná, soustředěná snaha o vyšetření otravy. Pan Pernický se formální postupy jak na chyby ve vyšetřování upozorňovat učil "za pochodu". Nebál se hovořit s médii, i podat trestní oznámení. Věci říkal vždy pravdivě, nezkresleně a s opravdovým zájmem otravu vyšetřit.

Nominaci zaslal/a: Jakub Hruška

Komentáře:

Jan Květ (14.05.2021 10:26:18)
Letošní Cenu Josefa Vavrouška si pan Stanislav Pernický vrchovatě zaslouží pro důslednost a statečnost, s nimiž se vydal na cestu hledání pravdy o havárii a jejím vzniku, dodnes (záměrně?) zahaleném hustou mlhou. Plně se ztotožňuji s podpůrným vyjádřením kolegy Daniela Vondrouše (o několik řádek výše).
Jindřich Petrlík (03.05.2021 15:24:09)
Stanislav Pernický je nepřehlédnutelnou osobou v kauze otravy Bečvy. S neotřesitelnou odvahou se pere za to, aby se našel skutečný viník této katastrofální otravy řeky. Díky za ni. Klobouk dolů a držím palce.
Marie Libosvárová (01.05.2021 10:09:59)
Kauzu Bečva sleduji od počátku velmi pozorně, protože mám k Bečvě osobní vztah a velmi mě tako katastrofa zasáhla. Práce, kterou odvádí p. Stanislav Pernický, je opravdu neúnavná a příkladná. Od prvních chvil se účastnil odklízení otrávených ryb a podílel se na všech akcích, které mohly přispět k likvidaci a objasnění havárie. Je smutné, že lidé, kteří mají přímo v popisu práce řešit ekologické katastrofy, naprosto selhali, navíc předkládali veřejnosti nepravdy a lži. O to více si cením práce, času a odvahy p. Stanislava Pernického, který neúnavně vysvětloval, kladl otázky a odpovídal na ně, debatoval s rybáři, ekology, politiky, novináři, policií a jehož cílem bylo a je dopátrat viníka havárie a privést jej k zodpovědnosti a také si vzít z tohoto příkladu poučení do budoucna. Jsem si jista, že kauza Bečvy by bez aktivního přístupu p. Stanislava Pernického, bez jeho klidné, slušné a jasné argumentace, byla dávno zametena pod koberec. Tak si představuji člověka s ekologickým cítěním a chováním, jestliže si někdo zaslouží tuto cenu,pak je to právě on.
Michal Stasiowski (30.04.2021 15:28:33)
Díky takovýmto lidem snad tak hrůzný čin nezapadne. Velká tragédie se musí vyšetřit. Asi každý tuší, že za tím stojí ostuda republiky AB. Držíme palce celá rodina.
Milan Kapica (29.04.2021 20:45:50)
Stanislav Pernický
předseda MO Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou. Držím palce.
Ondřej Libosvár (29.04.2021 20:20:59)
Ahoj Staňo,
Taky držím palce, ať to vyhraješ. Za tu práci, snahu a motivaci dotáhnout to do konce.
A moc se mi líbí, jak klidně vystupuješ a věcně argumentuješ, i když “protivníci” mlží, lžou, atd...
A přeju Ti, abys tu Orwellovskou mašinerii přemohl!
Libor Kakos (29.04.2021 13:15:51)
Držím palce
Dagmar Holanová (29.04.2021 8:39:25)
Držím panu Pernicovi palce. Moc si vážím jeho odvahy a hlavně jeho úsilí najít viníka takového hrozného činu v dnešní době, kdy v ČR vládne lež, podvody a nekompetence tuto zemi
a toto trestuhodne selhání celé státní
administrativy najít viníka.
Pán Pernicky si cenu Josefa Vavrouska
rozhodně zaslouží 💯%.
Dagmar Holanová (29.04.2021 8:39:01)
Držím panu Pernicovi palce. Moc si vážím jeho odvahy a hlavně jeho úsilí najít viníka takového hrozného činu v dnešní době, kdy v ČR vládne lež, podvody a nekompetence tuto zemi
a toto trestuhodne selhání celé státní
administrativy najít viníka.
Pán Pernicky si cenu Josefa Vavrouska
rozhodně zaslouží 💯%.
Dagmar Holanová (29.04.2021 8:38:39)
Držím panu Pernicovi palce. Moc si vážím jeho odvahy a hlavně jeho úsilí najít viníka takového hrozného činu v dnešní době, kdy v ČR vládne lež, podvody a nekompetence tuto zemi
a toto trestuhodne selhání celé státní
administrativy najít viníka.
Pán Pernicky si cenu Josefa Vavrouska
rozhodně zaslouží 💯%.
Marek Brauner (29.04.2021 0:53:29)
Moc vám to přeji.
Vladimír Jílek (28.04.2021 23:18:24)
Pan Stanislav Pernický, předseda MO Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou.
Jiří Novák (28.04.2021 16:52:42)
Pan Stanislav si tuto nominaci zaslouží a doufám, že ji i promění v ocenění. Již od počátku otravy se pilně stará jak o vodu v Bečvě a její obsádku, tak o získávání hodnověrných a relevantnich důkazů o otravě a jejim pachateli.
Držím mu palce. Místopředseda ČRS z. s. Středočeský územní svaz.
Tomáš Mareček (28.04.2021 15:19:55)
Dokázat dnes pevně stát za svým proti těm nejmocnějším , nenechat se ukolébat ani uplatit , to se dnes nevidí ! Ve jménu Bečvy , života v ní i na jejích březích ! Děkuji za neústupnost , cenu si zaslouží .
Jiří Trnka (28.04.2021 14:24:17)
Moc Vám děkuji a držím palce!
Zdeňka Nykodýmová (28.04.2021 14:05:21)
Tady opravdu držím palce a fandím. Je to boj o pravdu. Sleduji a budu sledovat. Ta cena by byla ta nejmenší podpora boje za vyšetření neštěstí na řece Bečvě.
Viktor Štalmach (28.04.2021 13:48:15)
Stanislav Pernický
předseda MO Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou
Daniel Vondrouš (28.04.2021 1:12:05)
Stanislav Pernický prokázal zásadovost a odvahu, jaké se v dnešní době už nevidí. Proti němu stojí zájmy těch úplně nejmocnějších v zemi. Naprosto mimořádná kauza ohrožuje nejednu vysokou úřední i politickou pozici. Vše se odehrává před kamerami a mikrofony. Pan Pernický, ačkoliv na něco podobného nemohl být předem připraven, dokázal i v extrémní situaci vystupovat klidně, přesvědčivě a důsledně. Podle mého názoru by si málokdo zasloužil tuto cenu tak jako on.
Přidat zprávu