Eva Zatloukalová

Eva Zatloukalová

učitelka a předsedkyně ČSOP Iris Prostějov

Představení dlouhodobého přínosu

 
Představení nominované osobnosti

Eva Zatloukalová působila jako učitelka a kromě toho se dlouhodobě věnuje ochraně přírody a ekologické osvětě. Jako učitelka vedla deset let na škole kroužek ochránců přírody, třicet let je členkou Českého svazu ochránců přírody, kde již 17 let působí jako předsedkyně Regionálního sdružení Iris. Od roku 2009 vede i ZO ČSOP Bělozářka. Je přesvědčená, že pozitivní vztah k přírodě a životnímu prostředí si člověk vybuduje na základě přímého kontaktu s přírodou a znalostí svého regionu. V rámci ČSOP se věnuje osvětové činnosti, vzdělávání dospělých i dětí, pořádá exkurze a vycházky do přírody. V posledních letech se zaměřuje na realizaci terénních programů pro seniory. Dále má na starosti organizaci ochranářských zásahů na chráněných územích, výsadby stromů a keřů, obnovu starých ovocných sadů, vyvěšování ptačích budek, mapování a opravy studánek. Díky aktivitám Regionálního sdružení Iris a ZO ČSOP Bělozářka došlo k rekonstrukci a záchraně několika desítek studánek na Prostějovsku. Kromě těchto aktivit se věnuje i editování publikací o přírodě regionu a fotografování přírody. Koordinovala vydání mnoha tištěných publikací o přírodě v okolí Prostějova, realizaci dvou naučných stezek a umístění informačních panelů na chráněná území. Prostějovští ochránci přírody svojí aktivitou výrazně překračují hranice okresního města. Přes dvacet let je i členkou komise životního prostředí v Prostějově.

 
Představení činnosti nominovaného

Nominuji ji za desítky let trvající obětavou a nenápadnou činnost. Zvláště oceňuji její osvětovou činnost, kdy se podílí na vzdělávání dětí, aby si vytvořily vztah k životnímu prostředí, ve kterém žijí; současně ale její práce na poli obnovování studánek, starých ovocných sadů a obecně výsadby stromů přináší hmatatelné výsledky a viditelná zlepšení přírody kolem nás. Ocenění si zaslouží zejména proto, že téměř ve všech projektech, které dělá ČSOP RS Iris v Prostějově, zastává vůdčí roli. Samozřejmě by se vše nepodařilo nebýt týmu dalších lidí, a ona to díky své skromnosti určitě zdůrazní, ale fakt je, že její nápady, drive a schopnost dotahovat věci do konce je určující pro vše, co se Irisu podařilo.

 
V čem je nominovaná osobnost a její počin výjimečný a inspirativní?

Podle mě není důležité udělat jednu věc, která je na efekt a kterou každý vidí, ale mnohem víc oceňuji tu její nenápadnou mravenčí práci. Oceňuji její skromnost a obětavost v práci pro ochranu přírody. Byl bych rád, kdyby byl oceněn její přínos ochraně a popularizaci přírody na Prostějovsku.

Nominaci zaslal/a: Martin Hájek

Komentáře:

Honza Navrátil (01.06.2022 21:36:14)
Díky za ty stovky a tisíce hodin s přírodou, s dětmi a foťákem na krku... Za ty akce pro různé věkové kategorie, za tu včelí práci a za ten skvělý vztah k přírodě a lidem.
PhDr. VěraPalacká (04.05.2022 21:02:43)
Evu Zatloukalovou znám už od základní školy a byla bych ráda, kdyby ocenění získala, protože její nasazení při popularizaci přírody je sice nenápadné, ale intenzívní. Mnohokrát jsem s ní byla na přírodovědných vycházkách a akcích pro děti i dospělé. Oceňuji její odborné znalosti a velice milý a přátelský přístup ke všem lidem (i zvířatům). Jako učitelka na základní škole měla náročnou práci a přesto se dokázala dětem věnovat i ve svém volném čase. Obdivuji její vytrvalost, protože ochranou přírody a se zabývá již několik desítek let a je tahounem projektů ČSOP- RS Iris v Prostějově.
PhDr. Maria Řičánková (20.04.2022 11:14:03)
Paní Evu jsem měla možnost poznat v poněkud jiné roli - jako kandidátku v komunálních volbách v roce 2018 na kandidátce hnutí Na rovinu! (TOP09, STAN, Piráti, Zelení). Byla zapálená organizátorka předvolebních akcí. Přicházela s nápady, jak oslovit voliče. Věnovala spoustu času a energie tomu, aby naše hnutí získalo co nejvíc hlasů a mohlo tak v našem městě uplatňovat smysluplnou politiku směřující k systémovému řešení otázek životního prostředí. Takových lidí potřebuje Prostějov mnohem víc a paní Eva se svým týmem pro jejich výchovu dělá maximum.
Přidat zprávu