Filip Ticháček a Jan Linka

Filip Ticháček a Jan Linka

studenti

Nominovaný počin

 
Představení nominovaného počinu

Filip a Honza založili a spravují instagramový účet @setrneji a blog www.setrneji.blogspot.com. Jejich program Šetrněji nenásilně a cíleně provádí volnočasové environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu zejména pro mladší generaci. Instragramový účet i blog nabádá lidi přemýšlet o životním prostředí a globálních problémech s ním spjatým. Filip a Honza nabízejí jednoduchá a efektivní řešení při boji s plýtváním vodou, energiemi a materiály.

 
Představení nominované osobnosti

Filip Ticháček a Jan linka jsou spolužáci 4. ročníku SPŠ na Proseku, kde studují obor Mechatronika. Filip a Honza se znají již od základní školy. Oba jsou účastníky Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Filip se věnuje skautingu, hydroponii, fotografování a rád chodí do přírody. Honza rád hraje fotbal, programuje a věnuje se i sběru odpadu v přírodě. Nominujícím není lhostejné znečišťování planety Země a její globální oteplování, tak se zaměřili na šíření povědomí o těchto problémech přes sociální síť instagram a blog. Instagramový profil sleduje přes 1 600 uživatelů. V rámci ig profilu uspořádali 1 kvíz a 2 soutěže o drobné ceny.

 
Jak nominovaný počin přispěl/přispívá k prosazování udržitelného života a ochraně životního prostředí?

Instragramový profil @setrneji a blog www.setrneji.blogspot.com spravovaný a založený Filipem a Honzou má za úkol šíření povědomí a osvětu o problémech spojených s životním prostředím a jednotlivými příspěvky nabízejí jednoduché kroky, kterými může každý přispět ke zlepšení prostředí, ve kterém žijeme tak, aby v něm mohli žít i další generace. Svými počiny tak dokáží oslovit zejména mladší generaci, u které je důležité vytvořit kladný vztah k životnímu prostředí a snažit se ji co nejvíce ekologicky vychovat tak, aby se chovala zodpovědně a udržitelně vůči životnímu prostředí a tyto znalosti a dovednosti šířila dále.

 
V čem je nominovaná osobnost a její počin výjimečný a inspirativní?

Jedná se o mladé, chytré, zodpovědné a perspektivní osobnosti s dobrým vztahem k životnímu prostředí. V dnešní době není jednoduché vyjít z davu a říct, že chcete změnit svět a ještě více odvážné, ale i zodpovědné je se o to pokusit, což Filip a Honza dělají, proto by si zasloužili získat cenu Josefa Vavrouška v kategorii Ekozásek. I kdyby jejich projekt Šetrněji změnil myšlení několika jednotek jedinců, aby se chovali ekologicky zodpovědně a pro naši planetu udržitelně, tak je to úžasné. Počin Filipa a Honzy je inspirativní v několika oblastech, kterými jsou modernost (sociální sítě), jednoduchost (krátké a jasné příspěvky), ovlivnění mladší generace (starého psa novým kouskům nenaučíš), která své dovednosti bude předávat dále svým potomkům a evokuje environmentální myšlení a tvorbu vlastního úsudku.

Nominaci zaslal/a: Vladimír Křivka

Komentáře:

Kateřina Baušteinová (29.03.2022 9:57:36)
Filip i Honza jsou úspěšnými absolventy Mezinárodní ceny vévody Edinburghu. Filip již získal bronzové i stříbrné ocenění, Honza si splnil bronz a je na dobré cestě brzy dosáhnout i stříbrné úrovně. Tento jejich postup ukazuje na to, že jsou to cílevědomí studenti, kteří se nezaleknout překážek a jdou si za svým vytyčeným cílem. Dobrovolnictví je vedle rozvoje sportu a dovednosti nedílnou součástí tohoto mezinárodního ocenění a oba kluci již ukázali, že to s pomocí naší společnosti a přírodě, a to nejenom v oblasti ekologie, myslí opravdu vážně. Přeji hodně sil do dalších podobných počinů.
Terezie Staňková (25.03.2022 20:55:05)
Tento projekt mě velmi inspiroval a sama účet @setrneji na sociální síti instagram sleduji. Příspěvky mě ovlivnily natolik, že jsem se sama začala více zajímat o zpracování odpadu a o globální oteplování. Sama jsem projekt podpořila sbíráním odpadu v přírodě.
Přidat zprávu