Pavel Bezouška

Pavel Bezouška

dramaturg a režisér

Představení dlouhodobého přínosu

 
Představení nominované osobnosti

Pavel Bezouška je bojovně drzý filmař. Díky drzosti, ale hlavně jeho srdci, které hoří pro ochranu planety, se mu již za socialismu dařilo pronikat na místa, kde mohl konat dobro pro přírodu. Během studia na Přírodovědecké fakultě UK se věnoval popisu nových druhů a skrytému životu korálů v Karibském moři. Následně se stal redaktorem v Československé televizi, kde se mu opět díky jeho drzosti a odvaze dařilo natáčet pořady vzdělávající veřejnost. Po revoluci to Pavel rozjel naplno. Už v roce 1992 založil jeho mediálně nejvlivnější projekt, pořad Nedej se. Kromě toho natočil několik filmů, které upozorňují na stav naší planety, ale i na to, jak naše moderní společnost arogantně přehlíží potřeby ostatních lidí a jak dochází k ničení jejich domovů i jejich tradičnímu způsobu života. Kromě populárního pořadu Nedej se se věnoval také založení environmentálně laděných pořadů jako například Hádání o přírodě, Zelený brejle, nebo Přidej se. Tropické přírodě a lidem se věnoval ve svých filmech jako je Opouštíme ráj, Šamani odcházejí, Naučte je chytat ryby, případně v seriálech jako Karibská dobrodružství či Střepy ráje. Klimatické změně se věnoval ve filmu Zpráva o stavu planety s Al Gorem.

 
Představení činnosti nominovaného

Pavla Bezoušku nominuji za jeho celoživotní vášeň předávat informace o přírodě a bojovat za ní i za obyčejné lidi do roztrhání těla. Jeho přínosů je spousta, nicméně aktuálně je nejdůležitější investigativní pořad Nedej se. Tento pořad už dlouhou dobu pomáhá osvětlovat a často vyhrávat kauzy, při kterých docházelo k nepřijatelnému ničení přírody. To je Pavlův největší úspěch. V České televizi prosadil hodinový blok, ve kterém se investigativní žurnalistika věnuje problémům životního prostředí (a zároveň je to nejdéle fungující investigativní pořad v ČT). Pořad si záhy získal protivníky v podobě lidí, kterým začal šlapat na kuří oka a ti začali kopat kolem sebe. Pavel musel mnohokrát řešit různá trestní oznámení, některé z kauz se dostaly až k soudu. Všechny spory však pořad bezkonkurenčně vyhrál a to díky tomu, že Pavel umí, kromě vlastní tvorby, vychovat zkušené redaktory, kteří jsou jen těžko průstřelní. Vychoval už tři generace environmentálních novinářů a přes svůj požehnaný věk je stále dramaturgem pořadu Nedej se.

Aktuálně je blok Nedej se rozdělený na tři samostatné pořady; Občanské noviny, Nedej se dokument a Nedej se+. Občanské noviny mají za cíl ukázat občanské iniciativy v oblasti životního prostředí a představit nadšence, kteří vkládají svojí energii a čas do ochrany přírody. Nedej se dokument je vzdělávací pořad o environmentálních problémech pro laickou i odbornou veřejnost. Největší sílu má pak Nedej se+, v rámci něhož se investigativní žurnalisté detailně věnují sporům a kauzám souvisejícím s poškozováním životního prostředí.
 

 
V čem je nominovaná osobnost a její počin výjimečný a inspirativní?

Pavel je příkladem odvážného člověka, který v životě potřebuje dobrodružství. I díky tomu, že se Pavel nebojí, je pořad Nedej se stále naživu. Díky tomuto pořadu se podařilo vyhrát či osvětlit environmentální kauzy, které byly pro politiky i veřejnost často špatně pochopitelné. Velký společenský přesah má pořad díky tomu, že slovo dostávají i lidé, kterým jinde není dáván prostor. Navíc se pořad k nedořešeným kauzám vrací i po letech, což je pro investigativní žurnalistiku podstatné, přesto je tento přístup v českém prostředí unikátní. Veřejnost má díky tomu možnost získat ucelené informace o palčivých problémech naší doby a sledovat vývoj jednotlivých kauz v čase. Pavel je inspirativní osobností ve své neúnavnosti měnit věci k lepšímu, říkat věci na plnou hubu a to nejen navenek skrze televizní obrazovky, ale i díky jeho svérázné komunikaci se svými přáteli a spolupracovníky. I díky tomu jsou jeho pořady na špičkové úrovni investigativní žurnalistiky. Pavel otcovsky pečuje o své redaktory, s kterými diskutuje a vede je k preciznosti. Vychoval již celou řadu skvělých environmentálních režisérů a vybudoval spolupracující tým, v kterém jde lidem o společnou věc.

Přesto, že má za sebou Pavel velmi úspěšné projekty, staví se pokorně k lidem, kterým záleží na ochraně přírody, a snaží se je dostat na televizní obrazovky a ukázat jejich úžasnou činnost. Pavel Bezouška založením pořadu Nedej se zajistil záštitu celé řady environmentálních projektů, informoval díky němu o stovkách environmentálních kauz a mnohé pomohl vyhrát. Zasloužil se tak o šíření pravdy a za to si zaslouží důstojné ocenění, jakým Cena Josefa Vavrouška rozhodně je.

Nominaci zaslal/a: Vojtěch Koštíř

Komentáře:

Nejsou tu žádné komentáře.

Přidat zprávu